کد خبر: 44/ ١٢:٣٤ - شنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠٠/ تعداد بازدید: 44
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار, داخلي
گزیده‌ای از سخنان «رهبر انقلاب» در بازدید از «مس سرچشمه»
تلاش عالمانه، همت بلند و امید به کار بزرگ
 
حالا بهارِ سال هزار و چهارصد است و شانزده‌سال از آن روز گذشته، اما خاطرۀ شیرینِ آن دیدار، فراموش نمی‌شود. بهار سالِ هشتادوچهار بود؛ اردیبهشت‌ماه. روزنامه‌ها تیتر زده بودند: «سفر رهبر انقلاب به استان کرمان»؛ و روز هجدهم آن ماهِ بهاری بود که...

حالا بهارِ سال هزار و چهارصد است و شانزده‌سال از آن روز گذشته، اما خاطرۀ شیرینِ آن دیدار، فراموش نمی‌شود. بهار سالِ هشتادوچهار بود؛ اردیبهشت‌ماه. روزنامه‌ها تیتر زده بودند: «سفر رهبر انقلاب به استان کرمان»؛ و روز هجدهم آن ماهِ بهاری بود که همۀ کارکنان صنعتِ بزرگ مس در سالنِ سرچشمه نشستند تا از نگاهِ رهبرِ انقلاب‌شان به صنعت و معدن بشنوند؛ نگاهی که مثل همیشه، روشنگر بود و مبتنی بر آموزه‌های امیدبخشِ دینی. فرازهایی از آن سخنان را بخوانید.

- امروز براى بنده روز بسیار خوبى بود؛ چون مجموعۀ عظیم مس سرچشمه را از نزدیک دیدیم و با فعالیت‏‌ها و تلاش‌هاى کارگران، مدیران، مهندسان و خبرگانِ این کار به اجمال از نزدیک آشنا شدیم.

- آنچه ما امروز مشاهده کردیم، حاکى از این بود که تلاش عالمانۀ همراه با همتِ بلند و امید به کار بزرگ توأم با مدیریت‏‌هاى خوب و کارکرد مطلوب در این مجموعه، توانسته است یکى از افتخارات کشور ما را شکل دهد. در این افتخار، همه شریک هستید؛ کارگران، مهندسان و مدیران.

- اسلام ما را مأمور کرده است که از ثروت عظیم زمین به نفع بشر استفاده کنیم؛ «وَاستَعمَرَکُم فیها». خداوند متعال این زمین را -که همۀ خیرات و منابع حیاتى براى بشر در دل آن گنجانده شده است- در اختیار انسان قرار داده و از او مى‌‏خواهد که آن را آباد کند و منابع حیاتى را به نفع زندگى بشر، از آن بیرون بکشد.

- اگر جوامع مسلمان از کاروان علم و سازندگى و ابتکار عقب ماندند، به‏‌خاطر این است که به دستور اسلامى عمل نکردند. امروز داعیۀ ما این است که مى‏‌خواهیم به این دستور اسلام هم به‏‌طور کامل عمل کنیم. کار شما -استخراج این معدن و فرآورى محصولى که نقش مهم و روزافزونى در زندگى پیدا کرده است؛ یعنى مس- یکى از مصادیق مهم عمل به این دستور قرآنى است.

- سرپنجۀ کارگر مؤمن و مسلمان، و فکر و ابتکار دانشمند ایرانى و مسلمان مى‏‌تواند گنجینه‏‌هاى داخل این سرزمین را استخراج کند؛ آن را در اختیار ملت بگذارد و کشور را توسعه دهد؛ این جزو ارکان کار ماست و ما این راه را با قدرت و قوّت و على‏‌رغم ارادۀ استکبار جهانى به پیش خواهیم برد.

- شما برادران و خواهران عزیز که اکثراً در شهرک مس سرچشمه زندگى مى‏‌کنید و بعضى هم شاید از خارج این شهرک تشریف آورده‏‌اید، مخاطب این پیام و بیان الهى هستید که «رحم‌‏اللَّه امرء اعمل عملاً فاتقنه»؛ رحمت خدا شامل حال کسانى است که کارى را انجام مى‏‌دهند و آن را با اتقان، درست و کامل به‌سامان مى‌‏رسانند؛ نیمه‏‌کاره رها نمى‏‌کنند و سهل‌‏انگارى در آن به خرج نمى‏‌دهند. همۀ ما در هر بخشى که مشغول کار هستیم، مخاطب این خطاب هستیم. دولت‌مردان، مسئولان کشور، مدیران عالى‏‌رتبه و اقشار مختلف در هر بخشى از بخش‌ها -که یک گوشۀ آن، بخش صنعت یا معدن است- در صورتى که کار را با جدیت دنبال کنند و ابتکار و نوآورى در آن به‌کار بزنند و دانش را در آن به‏‌کار بگیرند، رحمت خدا شامل حال آن‌ها خواهد شد.
 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: