کد خبر: 613/ ٠٦:٥٣ - يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 613
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار, داخلي
همایش ملی ایمنی معدن و صنایع معدنی در مجموعه فرهنگی هنری آزادی شهر سرچشمه رفسنجان برگزارشد
 
معاون روابط کاروزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:کاهش 40 درصدی حوادث منجر به فوت در معادن کشور مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:نقشه رفع سوانح وکنترل مدیریتی در مجتمع مس سرچشمه تدوین شود

همایش ملی ایمنی معادن و صنایع معدنی روز چهارشنبه 13 آذرماه در مجموعه آزادی شهر سرچشمه آغاز بکار کرد.
مراسم افتتاحیه این همایش با حضور دکتر هلموت دبیرکل اتحادیه تامین اجتماعی سازمان جهانی کار در شاخه ایمنی و سلامت، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل مناطق ویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روسای بازرسی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، اعضای هیئت مدیره شرکت، نماینده مردم رفسنجان و انار درر مجلس، فرماندار رفسنجان و جمعی از معاونین، مدیران و کارکنان شرکت ملی صنایع مس ایران و مجتمع مس سرچشمه برگزار شد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درهمایش ملی ایمنی معدن و صنایع معدنی که به همت مجتمع مس سرچشمه برگزار شد گفت: سال گذشته علیرغم تحریم ها علیه ایران، ما شاهد کاهش 40 درصدی حوادث منجر به فوت در معادن کشور بودیم.

به گزارش روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، حاتم شاکرمی روز چهارشنبه 13 آذرماه در همایش ملی ایمنی معادن و صنایع معدنی در سالن آزادی شهر سرچشمه که به همت مجتمع مس سرچشمه برگزار شد اظهار کرد: بی تردید شکوفایی اقتصادی بدون نیروی کار سالم و دارای مهارت امکان پذیر نخواهد بود از این رو نمی شود ایمنی و سلامت محیط کار را که اساس و عامل اصلی ایجاد بهره وری در بنگاه های اقتصادی است نادیده گرفت و یا آن را از سایر عوامل تولید تفکیک کرد.

وی افزود: بر اساس ماده 35 قانون برنامه پنجم در دولت تدبیر و امید، سند کار شایسته را مطابق با قوانین بین المللی و رعایت حقوق کارگر و کارفرما تدوین کردیم و در چند ماه اخیر به تصویب دولت رسید در این سند راهبردهای اساسی اعم از کار مولد و حمایت های اجتماعی، حقوق بنیادین کار و گفت وگو های اجتماعی دیده شده است.

وی تصریح کرد: در این سند بحث ایمنی و بهداشت کار به طور خاصی دیده شده و خوشبختانه با تصویب این سند می توانیم از ظرفیت های دولت، بخش های عمومی و خصوصی در بحث ارتقاء ایمنی و بهداشت محیط کار و محیط تولیدی بهره مند شویم و این ظرفیت بسیار خوب با مصوبه دولت که سند ملی شایسته کار را تصویب کرد می تواند زمینه توجه به مسایل ایمنی و بهداشت محیط کار در کشور فراهم سازد.

شاکرمی عنوان کرد: از طرفی در شرایطی هستیم که متاسفانه با تشدید تحریم ها بر علیه اقتصاد ایران مواجهیم، در حقیقت تولید، اشتغال و کارگران مورد هدف قرار گرفتند و کارگران ما به خاطر تأمین تجهیزات ایمنی در محیط کار سلامتی شان به دلیل تشدید تحریم ها به خطر افتاده که نوعی تروریسم اقتصادی است و در این تروریسم، کارگران و نیروی اشتغال وتولید اولین قشری است که خسارت و آسیب می بیند.

وی با بیان اینکه با این تحریم ظالمانه در رابطه با کارگران ایرانی نباید بی تفاوت بود، تصریح کرد: تحریم تجهیزات ایمنی بنگاه های اقتصادی، موجب بروز آسیب و خسارت به کارگران می شود، بدون توجه به نیروی سالم کار و نیروی دارای مهارت در حقیقت دست یافتن به رونق تولید که موجب افزایش بهره وری از ظرفیت ها است محقق نمی شود.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نامگذاری سال 98 به عنوان رونق تولید، خاطرنشان کرد: بنگاه های اقتصادی و کسانی که خواهان تحقق این عمل هستند باید به سلامت نیروی کار توجه کنند لذا در راستای اهمیت به موضوع ایمنی و بهداشت کار، ما پیش نویس لایحه ای را تدوین کردیم و با همت دکتر شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری معاونت حقوقی رئیس جمهوری لایجه الحاق جمهوری اسلامی ایران به مقاوله نامه 176 که در رابطه با ارتقاء ایمنی در معادن است به دولت تحویل داده شد که امیدواریم در آینده نزدیک با تصویب دولت این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شود تا به این مقاوله نامه ای که 33 کشور در دنیا به آن ملحق شده اند ما هم به این مقاوله نامه ملحق شویم و زمینه ارتقا ایمنی با استفاده از دانش بین المللی و سازوکار فنی سازمان بین المللی iol  بتوانیم ایمنی را در معادن ارتقا دهیم.

لزوم ورود تکنولوژی به معادن

شاکرمی در ادامه بیان کرد: باید به این توجه کنیم که در حقیقت امروز در کشور ما استخراج در معادن به صورت و روش های سنتی انجام می شود این موضوع 2 خسارت عمده را به دنبال دارد یکی اینکه افزایش هزینه های استخراج و دوم اینکه بهر وری در آنها(معادن) در سطح پایین قرار دارد و در نتیجه بحث ایمنی کارگران در معادن هم به نحو مطلوبی قابل کنترل نیست لذا در این شرایط ورود تکنولوژی به معادن، بازسازی و بهسازی ماشین آلات و تجهیزات در معادن باید مورد توجه همه بخش های فعال در این حوزه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: شورای عالی معادن کشور باید به این موضوع توجه کند که اگر می خواهد در معادن هزینه های استخراج کاهش یابد و کیفیت در معادن افزایش یابد باید به بحث ایمنی معادن و سلامت نیروی کار در معادن و تغییر تکنولوژی استخراج در معادن توجه کند؛ یکی از انتقادهایی که به این شورای عالی معادن وارد است این است که متاسفانه تاکنون در خصوص تغییر تکنولوژی استخراج در کشور به نحو مطلوب شاید نتوانسته عمل کند.

شاکرمی افزود: امروز در یکی از معادن کشور ما نتیجه استفاده از تکنولوژی و دانش فنی جدید را مشاهده می کنیم که موفق شده است به روش مکانیزه استخراج را انجام دهد با 2200 نفر نیروی کار، این معادن بهره وری و درآمدش معادل 80 معادن در کشور با 8 هزار نیروی انسانی است.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: این موضوع مهمی است که باید توجه شود امید که تمام کسانی که در مراجع تصمیمی گیری در حوزه معادن هستند ما در بخش های دیگری از وجود شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها استفاده کردیم و می توانیم برای تغییر روش های سنتی به نوین در معادن از توانمندی های استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم.

  • شاکرمی گفت: امیدواریم ارتقا فرهنگ ایمنی و دانش ایمنی اتفاق بیفتد و دستاورد این همایش هم این باشد؛ سال گذشته علیرغم تحریمها علیه ایران  40 درصد کاهش حوادث منجر به فوت در معادن کشور را داشتیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:نقشه رفع سوانح وکنترل مدیریتی در مجتمع مس سرچشمه تدوین شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در همایش ملی ایمنی معادن و صنایع معدنی مس  سرچشمه با اشاره به اینکه در دنیا رعایت اصولی ایمنی در صدر برنامه های سیستمی قرار دارد، اظهار کرد: امروز در دنیا برای تایید مقالات بین المللی isa دو نکته رعایت الگوی ایمنی و کاهش هزینه ها حایز اهمیت است؛ روند رو به رشد تکنولوژی و سطح دانش‌ به گونه ای است که نوع نگاه مسیر دیگری را طی می کند و امروز سیستم ها به صورت هوشمند و آنلاین کنترل رفتار ایمنی را ارزیابی می کند.

مهندس اردشیر سعد محمدی افزود: در سرچشمه تیم ایمنی در قالب کمیته ای ایجاد شود که نقشه احتمالی حوادث را بر اساس تجربیات گشته مدون شود و حوادث گذشته باید مورد ارزیابی و دسته بندی قرار گیرند؛ از آنجا که برخی حوادث تکرار می شوند باید نقاط ضعف شناسایی و برای رفع آنها هزینه شود لذا سیستم های هوشمند در تمامی آیتم ها باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی  تصریح کرد : در بخش های ذوب و معدن و پالایشگاه ها حوادثی داشتیم که باید آنلاین و هوشمند ارزیابی شوند؛ به طور مثال سطح سموم در سلول ها باید هوشمندانه پایش شوند.

وی خاطرنشان کرد: در ارتباط با معدن بحث تکنیکی را داریم اگر با سطح دانش روز تطبیق بدهیم حودث کاهش میابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به برگزاری همایش استارت آپ ویکند ایمنی در دو ماه اخیر در مجتمع مس سرچشمه و انتخاب 10 ایده برتر گفت: از تمامی دانشگاه ها می خواهیم که ایده و خلاقیت جدید در حوزه افزایش سطح ایمنی را ارائه دهند و ما این ایده های جدید را حمایت های مادی ومعنوی می کنیم ضمن اینکه تهیه چک لیست های هر قسمت باید به تفکیک باشد و در تمام قسمت هایی که احتمال بروز حوادث وجود دارد باید برنامه ای تدوین و تدابیری اندیشیده شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران بیان کرد: مدیر مجتمع مس سرچشمه با کمک اساتید دانشگاهی نقشه رفع سوانح را تدوین کند گاهی اوقات حادثه ای که رخ می دهد ناشی از عدم توان مدیریتی است و در آن حادثه میزان خسارت به طور چشمگیر افزایش میابد.

سعدمحمدی ادامه داد: بعد از تدوین نقشه رفع سوانح که در سرچشمه پیشگام خواهد بود و در سونگون و شهربابک هم توسعه خواهد یافت ارائه آموزش های مداوم ضروری است لذا یکی از مواردی که در کارخانه ایروبیس مورد اجرا است این است که کارگر باید حداقل 1.5 سال آموزش های لازم را ببیند و سپس وارد محیط کار شود بحث آموزش بسیار حایز اهمیت است.

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تاکید کرد: حتما تابلوهای تصویری که گویای بحث ایمنی باشند در سر درب نقاط ورودی از جمله کارخانه های ذوب و غیره نصب شود تا کارگران این تصاویر را مشاهده کنند و بیشتر مراقب باشند که این عمل و گوشزد کردن بحث ایمنی از زبان این تابلوها بسیار می تواند در کاهش حوادث وآسیب ها موثر باشد.

سعد محمدی گفت: تولید مس هدف نیست این نعمت خدادادی ابزاری برای ارتزاق بندگان خداست؛ اگر به نحو شایسته از این ابزار استفاده کنیم و مدیران ارشد هر مجموعه ای باید کرامت و جان افراد و نیروهای کارگر را مد نظر داشته باشند و در مجتمع مس سرچشمه که 9 هزار نیروی انسانی در آن شاغل هستند بابت حفظ سلامت افراد تلاش کنند.


 

 

مدیر مجتمع مس سرچشمه: باور داریم که ایمنی یک ارزش است

مدیر مجتمع مس سرچشمه نیز در ادامه با اشاره به اینکه در مجتمع مس سرچشمه باور داریم که ایمنی یک ارزش است و همکاران علیرغم تولید و مسایل فنی و توسعه ای موضوع ایمنی را در دستور کار خود قرار داده اند، گفت: اولویت کاری ما ایمنی است و موظفیم محیط ایمن برای کارکنان و کارگران در این مجموعه ایجاد کنیم و دستیابی به ضریب کمتر از 1 در سال  1404 از اهداف ما به شمار می اید یعنی اینکه  تلاش خواهیم کرد تا در سال 1404 به این برسیم که در 1 میلیون ساعت کار یک حادثه رخ دهد.

مهندس حسین احمدی تصریح کرد: در سال های اخیر به دانشی رسیدیم که با به کار گیری این دانش و انجام اقدامات، کاهش ضریب تکرار و روزهای از دست رفته را داشتیم و ما کاهش 60 درصدی ضریب تکرار حوادث و روزهای از دست رفته را در سال 97 تا کنون داشتیم در این راستا هم شناسایی و به روز کردن نقاط حادثه خیز مجتمع را در دستور کار خود قرار دادیم قطعا حوادث جدید رخ می دهد که باید تدابیر اندیشیده شود و در این مقوله تقویت تیم اچ اس ای و افزایش بازرسان را داریم.

وی خاطرنشان کرد: برای ادامه مسیر ایمنی، فرهنگسازی در قالب برگزاری استارت آپ ها، تبلیغات، همایش و اقدامات انگیزشی و تشویقی است باتوجه به حجم ترافیک سنگین در معدن که  90 میلیون تن جابجایی خاک در معدن مس سرچشمه در سال عددی سنگین است که امکان بروز حوادث پر خطر را در بر دارد و می طلبد استاندارد سازی و تجهیزات را به روز کنیم و از وسایل ایمنی استفاه کنیم؛ سیستم ضد تصادف تکنولوژی جدید را راه اندازی کردیم و در حال حاضر استفاده از تکنولوژی های نو وجدید از طریق برگزاری استارت آپ ها است.

مدیر مجتمع مس سرچشمه خاطرنشان کرد: هر حادثه ممکن است 1 تا 8 میلیون دلار خسارت وارد کند که تمام تفکر ما کاهش حوادث و به روز بودن مجتمع و رسیدن به هدف متعالی است.

 

مدیرکل ادراه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان: کمیته ایمنی معادن استان کرمان راه اندازی شد

مدیرکل ادراه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در این همایش با اشاره به وجود 500 معدن در استان کرمان گفت: برای هر واحدی از این معادن کمیته ایمنی جهت حفظ و ارتقاء سلامت کارگران وشاغلان طی 4 سال  گذشته تشکیل و راه اندازی شد.

رضا اسماعیلی بیان کرد: استان کرمان با 183 هزار کیلومتر وسعت پهناورترین استان در کشور است و دارای 500 معدن ( یک پنجم ذخایر معدنی کشور) در حال بهره برداری است که در این معادن  24 هزار نفر شاغل هستند.

وی ادامه داد: از این 24 هزار شاغل در معادن استان، 4500 کارگر ساده، 7200 کارگرماهر و 3600 نفر تکنیسین هستند؛ در بحث ایمنی بیشترین نقش را کارگران ساده دارند که مستقیما با تولید سرو کار دارند لذا در راستای کاهش حوادث در این معادن طی 4 سال اخیر توانستیم با استفاده از ظرفیت های موجود ووجود مدیران در هر واحدی از این معادن کمیته ایمنی معادن را تشکیل دهیم و خوشبختانه با این کار حوادث در بحث معادن استان کرمان به ویژه در بخش زغالسنگ کاهش یافته است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: برگزاری استارت آپ ها وانتخاب ایده های برتر در حوزه ایمنی می تواند در کاهش حوادث ناشی از کار و آسیب ها مفید و موثر باشد.

 

نماینده مردم رفسنجان وانار در مجلس شورای اسلامی :بیمه ها به جای پرداخت خسارت به مردم بر روی ایمنی کار کنند

در ادامه این همایش، نماینده مردم رفسنجان وانار در مجلس شورای اسلامی گفت: بارها در جلسات بیمه گفتیم که سرمایه گذاری هایی که در بحث پرداخت خسارت به مردم انجام می دهند را در بحث ایمنی به کار گیرند تا شاهد حوادث ناگوار نباشیم.

احمد انارکی محمدی افزود: ایمنی در بسیاری از بخش ها از جمله خودرویی مهم است روزانه 43 نفر به دلیل ایمن نبودن خودروها و جادهها و عدم آموزش جان خود را در حوادث ترافیکی از دست می دهند در هر 24 ثانیه در دنیا یک نفر بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهد.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس تصریح کرد: هر 71 دقیقه در کشور یک نفر در ایران بر اثر حوادث جان خود را از دست می دهد 90 درصد این حوادث متعلق به کشورهای توسعه یافته است؛ بارها در جلسات بیمه ای گفتیم که آنها باید سرمایه گذاری ها را که به عنوان خسارت به مردم می پردازید در بحث ایمنی انجام دهند تا شاهد حوادث ناگوار بعضا منجر به فوت نباشیم.

وی ادامه داد: با آموزش های بسیار ساده و داشتن ایمنی می توان از بروز حوادث جلوگیری کنیم؛ اساس توسعه در هر کشوری ایمنی است لذا مجتمع مس سرچشمه که بزرگترین معادن مس در خاورمیانه را دارااست که از ناحیه این معادن آلودگی آب و هوا به مردم این منطقه می رسید که راه اندازی کارخانه تولید اسید با هدف کاهش آلایندگی گام بزرگی در این مجتمع برداشته شد و این نوعی ایمنی است که از وزرای قبلی و جدید جناب شریعتمداری و جناب رحمانی تشکر می کنیم که در راه اندازی این کارخانه اسید ما را همراهی کردند.

انارکی محمدی افزود: امیدواریم که از دوره تحریم ها عبور کنیم؛ ایران علیرغم تحریم هایی که دشمن بر این ملت روا می دارد در همه بخش ها و رشته ها حرف برای گفتن دارد به طوری که در حوزه های داروسازی، فناوری وهسته ای وتولید علم جزء 10 کشور اول دنیا هستیم و این ناشی از ارتباط صنعت و دانشگاه است.

دبیر علمی همایش ملی ایمنی معادن و صنایع معدنی :ایمنی قلب آینده هر شغل

دبیر علمی همایش ملی ایمنی معادن و صنایع معدنی نیز در اینهمایش  گفت: ایمنی قلب آینده شغل است و باید باور کرد که ابتدا ایمنی بعد کار بسیار در کاهش حوادث موثر است.

دکتر مجید علیزاده تصریح کرد: در هر شغلی نیاز به رشد ایمنی داریم، در هر 11 ثانیه در جهان یک نفر جان خود را بر اثر کار و شغل از دست می دهد برای کند کردن این آهنگ برگزاری همایش ها و استارت آپ های ایمنی مفید خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در جهان به بحث ایمنی و تکنولوژِی پرداخته می شود لذا در سازمان ایمنی وشغلی در آمریکا آموزش های حوزه کارگران و کارمندان به صورت دیجیتال است، ما نیز  تلاش داریم با تدابیر موثری کاکران در پایان شیفت کاری سلامت به منزل برگردند.

وی ادامه داد: سازمان ایمنی کار در جهان 100 سالگی خود را جشن گرفته است و شعار خود را " ایمنی قلب آینده شغلی " بیان کرده است که بادی به ایمنی بسیار اهمیت داد.

علیزاده تصریح کرد: به سادگی می توان افراد را در شرایط ایمن قبل از ورود به پروسه تولید و اشتغال قرار داد تا سلامت آنها حفظ شود و این ایمنی نیاز به ارائه اموزش های مداوم به کارکنان دارد.

گفتنی است، یکی از مهمترین رویدادهای این مراسم عضویت افتخاری شرکت ملی صنایع مس ایران در اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی (ISSA) در بخش ایمنی معادن بود که منجر به ارتقای شاخص‌های ایمنی در صنعت مس ایران خواهد شد.

 

مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران:استقبال شرکت ملی صنایع مس ایران از ایده های دانشجویی در زمینه ایمنی معادن

مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران از ایده، طرح و پایان نامه های دانشجویی در زمینه ایمنی معادن استقبال می کند.

به گزارش روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه،  حیدر ضیغمی در مراسم اختتامیه همایش ملی ایمنی در معادن و صنایع معدنی اظهار کرد: از طرحها، پایان نامه ها و ایده های دانشگاهها، شرکتهای دانش بنیان و پارکهای علم و فناوری در زمینه ایمنی در معادن استقبال می کنیم و این موضوع فقط مختص مجتمع مس سرچشمه نخواهد بود و دیگر مجتمع ها را نیز شامل می شود.

وی افزود: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به دکتر سعدمحمدی و شرکت ملی صنایع مس ایران از برگزاری این همایش تشکر کردند که ما نیز به نوبه خود از این پیام قدردانی می کنیم.

ضیغمی ابراز امیدواری کرد برگزاری این همایش ها استمرار داشته و بتواند خروجی و اثر وضعی برای ایمنی معادن شرکت مس داشته باشد.

 

مدیر کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  :کاهش قابل توجه آمار تلفات کارگری کشور در ده سال گذشته

به گزارش روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، مدیر کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  در مراسم اختتامیه همایش ملی ایمنی در معادن و صنایع معدنی

گفت: طی 10سال اخیر ( از سال 88 تا سال 97 ) 34 کارگر بر اثر حوادث در کارگاه های کشور جان خود را از دست دادند.

دکتر علی مظفری بیان کرد: در سال 88 حوادث منجر به فوت در کارگاه های کشور 57 کشته و 280 نفر حادثه دیده داشت و طی یک دهه اخیر تا سال گذشته این آمار  34 نفر کشته و228 نفر  حادثه دیده در حوادث کارگاهی داشتیم.

مدیر کل بارزسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  تصریح کرد: این رقم بیانگر کاهش 40 درصدی  حوادث منجر به فوت و کاهش حدود 20 درصد کاهش آسیب ها را است.

وی ادامه داد: برای حرکت به سمت کار بدون حادثه نیاز به مشارکت  تک تک افراد در بعد های اجتماعی، کارگری و کارفرمایی و نیروهای  دولتی است؛ 365 میلیون حادثه کاری در سال رخ می دهد که 380 هزار منجر به فوت است در سال گذشته در بحث  ساختمان بیشترین آسیب های شغلی در قالب 48 درصد در حوادث ساختمانی، 5درصد حوادث در معادن، رخ داده است.

مظفری خاطرنشان کرد: میزان نرخ حوادثِ معادن، رقمی معادل 8  برابر سایر مشاغل را نشان می دهد لذا ایمن سازی معادن  به عنوان یکی از چالش های جهانی است و استفاده از فناوری های مدرن و تکنولوژی باید به آن توجه ویژه شود.

وی ادامه داد: در  این راستا بحث استاندارسازی تجهیزات در معادن بسیار اهمیت دارد یکی از ارکان ایمن سازی معادن که باید به ان توجه کرد وجود تجهیزات استاندارد در معادن است در معادن ماشین آلات در ابعاد بزرگتری هستند و آسیب ها از ناحیه این موضع مهلک تر است.

مظفری گفت: باید تدوین استاندارد های اجباری برای ماشین آلات در کارگاه ها و معادن انجام شود در حال حاضر نیز این موضوع در دستور کار قرار دارد و امیدورایم با مشارکت دانشجویان و اساتید دانشگاهی بتوانیم این موضوع را به سرانجام برسانیم و ارتقا ایمنی در معادن را داشته باشیم.

مظفری ادامه داد: ارکان موضوعی تدوین مقررات ایمنی و بهداشت کار در شورای عالی حفاظت فنی پیش بینی شده و این شورا بیش از 60 آیین نامه و دستورالعمل ایمنی را به تصویب رسانده است و تعدادی از آنها به عنوان آیین نامه های کلیدی در بحث ارتقا ایمنی مطرح هستند، از جمله آیین نامه تعیین صلاحیت ایمنی پیمانکاران، آیین نامه مرتبط با بگارگیری ایمنی در کارگاه ها، آیین نامه آموزش ایمنی کارگران است

                

معاون مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار :استاندارد سازی 240 قلم ماشین آلات تدوین شد

معاون مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار نیز در اختتامیه همایش ملی ایمنی معادن و صنایع معدنی در محل سالن آزادی شهر سرچشمه گفت: استاندارد سازی 240 قلم ماشین آلات تدوین شده است که 27 قلم مربوط به لودر و بلدوزر و ماشین آلات معدنی است.

دکتر قدرت الله گودرزی تصریح کرد: سهم بخش معدن در کنار صنعت  و کشاورزی از بخش های اقتصاد ملی در هر کشوری است و بانک جهانی سال گذشته میزان تولید ناخالص جهانی را ۸۵ هزار میلیارد دلار برآورد کرد که بخش معدن معادل ۲ درصد از اقتصاد جهانی را برآورد کرده است در کشور ما سال گذشته سهم بخش معدن‌ ۱.۲  درصد اعلام شده و با سرانه معدنی و زنجیره معدنی این میزان به ۸ درصد می رسد.

معاون مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت گفت: 5500 معدن داریم ارزش افزوده از اینها 9343 هزار میلیارد تومان تا 19 هزار و 115 هزار میلیارد تومان  در سال 96 بوده، تعداد کارگران 95 هزار نفر، تعداد افراد حادثه دیده وتعداد فوتی ها  در سال 96  بنا به 43 نفر قربانیان حادثه زمستانی یک افزایش ناخوشایندی را داشته است.

وی افزود: 50 درصد ارزش افزوده در بخش معدنکاری کشور در معادن سنگ آهن است، 30 درصد در 4 معدن مس، 4 درصد در سنگ آهک و  4 درصد متعلق به معادن سنگ های تزئینی و 3.3 درصد در معادن زغالسنگ است.

وی با اشاره به اینکه معدنکاری در قیاس با سایر امکاناتی که از بهره وری  از زمین مانند کشاورزی است بهترین بهره برداری  در زمین است ادامه داد: سالی 8 میلیون قیرات الماس از معدنی در کانادا تولید می شود؛ اگر  فاز جدید بازسازی معدن بعد از اکتشاف و فرآوری، ایجاد شود معدنکاری هیچ ضرری برای زمین نخواهد داشت.

گودرزی افزود: از نظر حوادث شغلی؛ الان 100 هزار کارگر در معدن زغالسنگ در آمریکا  سالی یک میلیارد تن تولید دارند و آمار حوادث از 250 کشته در سال دهه 70 به زیر  25 نفر در سال 2010 رسیده  و 62 درصد در افزایش تولید و 92 درصد کاهش  حوادث را داشته است.

وی خاطرنشان کرد: هرچند می بینید که در امریکا در 2016 چهارمین صنعت  خطرناک بعد از صنعت حمل و نقل، صنعت کشاورزی و ساختمان، صنعت معدن کاری بوده و  میزان فوت به ازای هر 100 هزار نفر ده نفر بوده  و در آمریکا برای رعیات مقررات ایمنی یک اداره دارد.

وی گفت: اداره بازرسی کاری که می تواند انجام دهد پیگیری قضایی مسایل است؛ و با مداخلات اچ اس ای تلاش در استاندارد سازی محیط کار و  حذف مخاطرات شغلی دارد؛ در کشور ما از سال 1348 مرکز تحقیقات، تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار در معاونت روابط کار در خصوص ایمنی و بهداشت محیط کار ایجاد شده است.

گودرزی بیان کرد: سال گذشته 1 میلیون و300 هزار نفر آموزش های حوزه ایمنی در در کارگاه های کشور را دیدند امسال یکی از اقداماتی که انجام شد پیشنهاد مقاوله نامه 176 بود و خوشبختانه این کار انجام شد و استاندارد سازی 240 قلم ماشین آلات تدوین شده است که 27 قلم مربوط به لودر و بلدوزر و ماشین آلات معدنی است.

وی با بیان اینکه تفاهم  نامه برگزاری 210 دوره کارگری بین رئیس سازمان نظام مهندسی کشور و رئیس مرکز برای معادن بسته شد ادامه داد: سرطان های شغلی و ریوی و ... در دهه 40 و 50 اگر به واسطه گرد و غبار پدید می آمد اما امروزه استرس ها باعث بروز بیماری ها و سرطان ها در محیط کار است.

 

مدیر امور ایمنی و بهداشت مجتمع مس سرچشمه: بیش از 10 همایش در سال های گذشته با محوریت وزارت صمت در حوزه ایمنی برگزار شده  بود.

مهندس مصطفی زیدآبادی اظهار کرد: 60 درصد حقوق و عوارض دولتی که پرداخت می شود در ایران، از معادن استان کرمان است که این نشان دهنده فعالیت معدن کاری در این استان است.

زیدآبادی بیان کرد: در بحث مس محصول فرعی به نام اسید را داریم که کارخانه تولید اسید امسال رسما افتتاح شد و صنایع پایین دستی برای فرآوری این اسید در حال راه اندازی در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان است که صنایع پایین دستی برای مس اهمیت موضوع را نشان می دهد و می طلبد مطالعات را انجام دهیم تا درآینده با حوادث مواجه نشویم.

 منبع:روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه


 

 

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: