کد خبر: 336/ ١٤:٣٥ - يکشنبه ١٠ آذر ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 336
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار, داخلي
گفتگو با مهران اسپهبدي كارشناس ارشد تحقيقات محيط زيست
دانشگاه بزرگي به نام «مجتمع مس سرچشمه»
 
کتاب «آمار کاربردی با نرم افزار مینی تب برای آزمایشگاه شیمی تجزیه» توسط آقاي­ مهران اسپهبدي از پرسنل مجتمع مس سرچشمه كه سال گذشته به عنوان پژوهشگر برتر اين مجتمع معرفي شدند به رشته تحرير درآمده و سال گذشته در حاشيه نخستين نمايشگاه توانمندي ها و نيازمندي هاي مجتمع مس سرچشمه رونمايي شد. اين كتاب شرح مبسوطي از كاربرد آمار برای آزمایشگاه شیمی تجزیه را در معرض خوانندگان كتاب قرار مي دهد. نكته قابل توجه درباره اين كتاب اين است كه انجمن شيمي ايران اين كتاب را كه لوگوي شركت ملي صنايع مس ايران در روي آن درج شده، به­عنوان يكي از منابع خود براي دانشجويان رشته شيمي ذكر كرده و كتاب دانشگاهي باشد در روي جلد آن درج شده است. در اين رابطه با آقاي مهندس اسپهبدي كارشناس ارشد تحقيقات محيط زيست و نگارنده اين كتاب گفتگويي انجام داده ايم كه در ادامه مي خوانيد:

جناب آقاي مهندس، در ابتدا بفرمائيد نگارش کتاب از چه سالی آغاز و چه سالی به پایان رسید؟

 

در ابتدا مطالب گردآوری شده به­عنوان یک جزوه آماری استفاده می شد. پس از بررسی و جمع آوری نظرات همکاران و برخی اساتید مرتبط با این رشته، از آغاز سال 1394 نوشتن کتاب با توجه به بازخوردهای دریافت شده انجام گردید. ضمن این­که برخی همکاران ارجمند از جمله جناب آقای مهندس علی نوروزی معاونت وقت ذوب و پالایش و همچنین جناب آقای میرافضلی مدیر وقت روابط عمومی توصیه نمودند که برای چاپ به انتشارات دانشگاهی فرستاده شود. از طرفی برای چاپ در انتشارات دانشگاهی نیاز است تا نام یکی از اساتید آن دانشگاه در کنار نام نویسنده درج گردد. به همین منظور، با مساعدت جناب آقای مهندس حمید حاج محمدی مدیر وقت امور آموزش و تجهیز نیروی انسانی، با آقای دکتر رسول نورالسناء از دانشگاه علم و صنعت ایران گفتگو و رایزنی انجام گردید. ایشان یکی از اساتید برجسته کشوری در زمینه آمار هستند که در عرصه جهانی نیز شناخته شده می­باشند و دوره­های آموزشی متعددی را در دانشگاه­های آمریکا مانند اوکلاهاما، لوئیزیانا، جنوب شرقی لوئیزیانا برگزار نموده­اند، همچنین عضو ارشد جامعه کیفیت آمریکا و ریاست انجمن کیفیت ایران را در کارنامه کاری خود دارند. کتاب کنترل کیفیت آماری ایشان در دانشگاه­های کشور برای دانشجویان رشته مهندسی صنایع به­عنوان کتاب مرجع استفاده می­شود. سرانجام در خرداد 1396، این اثر برای ارزیابی به معاونت پژوهشی دانشگاه علم و صنعت بر اساس ضوابط مربوطه ارائه شد و داوران محترم پس از چهار ماه بررسی، کار را برای چاپ تایید نمودند. با توجه به برخی هماهنگی­ها و ضوابط اداری مربوطه، این کتاب در اردیبهشت 97 با پشتیبانی مالی روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه چاپ شد. بایسته است از تمام تلاش­ها و کوشش­های جناب آقای رجب­پور رییس محترم وقت روابط عمومی کمال تشکر و سپاسگزاری را به­عمل آورم.

هدف از نگارش کتاب «آمار کاربردی با نرم افزار مینی تب برای آزمایشگاه شیمی تجزیه» چه بود؟

آموزش آمار با استفاده از یک نرم افزار مطرح و توانمند براي آزمايشگاه­هاي اندازه­گيري، مي­تواند گام موثري در ترويج علوم تحليلي در صنعت باشد. شیمی تجزیه به­عنوان کمّی­ترین شاخه ازعلم شیمی، بیش از هر شاخه­ی دیگر، نیازمند بکارگیری آمار است. تصمیم­گیری درباره­ی ارائه پاسخ معینی برای یک اندازه­گیری یا پذیرش پاسخ­های به­دست آمده از روش­های گوناگون، برای یک نمونه و مانند اینها، نیازمند بکارگیری مفاهیم آماری است. از طرف دیگر در بیشتر کتاب­های شیمی تجزیه، کاربرد آمار در تحلیل داده­های تجزیه­ای آمده است که نشان­دهنده اهمیت آشنایی با روش­های آماری و بکارگیری آنها در موشکافی و ارائه­ی پاسخ­هاست. اما از آن­جایی­که مطالب ارائه شده در اغلب این کتاب­ها کافی نیست، مراجعه به متن­های کاربردی و فراگیر، مانند آنچه در این کتاب آمده، می­تواند تا حد زیادی پاسخگوی نیاز آزمایشگاه شیمی تجزیه و هر آزمایشگاه اندازه­گیری کمّی باشد زیرا توانمندسازي آناليزگرها در تحليل داده­ها سبب توسعه تصميم­گيري­هاي صنعتي و بهبود اعتبار نتايج خواهد شد.

خب از اين باب، نگارش کتاب چه کمکی به دانشجویان رشته شیمی کرده است؟

در اين كتاب تجربه­هاي گوناگون تحليل داده­هاي آناليزي به­همراه محاسبات مربوطه تا جايي­كه امكان­پذير بود به­همراه پاسخ نرم افزاري آمده است. گفتارهای این اثر بر اساس تجربه بیش از یک دهه کار در آزمایشگاه مرکزی مجتمع مس سرچشمه تنظیم شده است، این آزمایشگاه یکی از دقیق­ترین و صحیح­ترین آزمایشگاه­های دنیا در آنالیز خاک­های معدنی، به­ویژه معدن مس و محصولات میان فرآیندی تبدیل خاک معدن مس به مس فلزی است. داده­هایی که در این کتاب آمده، از نتایج آنالیز نمونه­ها گردآوری شده است و این موضوع به آموزش و درک مفاهیم آمار و احتمال کمک بهتری خواهد کرد.

از رونمايي از كتاب تان برايمان بگوئيد؟

ششم شهریور 1397 بود كه در نخستین نمایشگاه توانمندی­ها و نیازمندی­های مجتمع مس سرچشمه در بستر اقتصاد مقاومتی در دانشگاه حضرت ولی عصر(عج) رفسنجان توسط جناب آقای مهندس احمدی مدیر محترم مجتمع مس سرچشمه و جناب آقای دکتر مصطفوی یکی از اساتید برجسته دانشگاه شهید باهنر از کتاب رونمایی شد. اجازه بدهيد در اينجا از مدیر محترم مجتمع مس سرچشمه صميمانه قدرداني و تشكر كنم. شاید این نخستین کتاب چاپ شده توسط انتشارات دانشگاهی باشد که لوگوی صنایع ملی مس ایران همراه با آرم دانشگاه بر روی جلد آن نقش بسته و نویسنده آن هم یکی از کارکنان این صنعت باشد.

جناب آقاي مهندس مثل اينكه انجمن شیمی ایران نيز از این کتاب حمایت کرد، استقبال از این کتاب در مجامع دانشگاهی چگونه بود؟

در 12 شهریور 97 كه برای ارائه مقاله در بیست و پنجمین سمینار شیمی تجزیه ایران به دانشگاه تبریز رفتم، چند نسخه از کتاب را همراه داشتم و در آنجا به برخی اساتید برجسته شیمی تجزیه نشان دادم. جناب آقای دکتر ناصری از دانشگاه تبریز و جناب آقای دکتر عبدالهی از دانشگاه زنجان پیشنهاد دادند که یک نسخه از کتاب به انجمن شیمی ایران فرستاده شود تا پس از انجام ارزیابی برای استفاده دانشگاهیان در وب سایت این انجمن قرار گیرد. این کار در مهر ماه 97 انجام شد. بدنبال این اقدام، تعدادی کتاب برای برخی اساتید مرتبط با این رشته توسط انجمن درخواست گردید که توسط واحد کتابخانه و مرکز اسناد مجتمع مس سرچشمه، کتاب­ها برای آنها فرستاده شد. مدتی بعد به آدرس ایمیلی که در کتاب درج شده بود، نظرات اساتید دریافت کننده کتاب به اینجانب ایمیل شد. خدا را هزاران مرتبه سپاس که در دانشگاه بزرگ مجتمع مس سرچشمه کتابی نوشته شده که در دانشگاه­های کشور در رشته مربوطه در حال استفاده است.

نقش این کتاب را در صنایع کشور چگونه ارزیابی می­کنید؟

این کتاب با تاکید بر کاربرد علم آمار در آزمایشگاه شیمی تجزیه و هر آزمایشگاه اندازه­گیری کمّی تهیه شده است که می­ تواند گام موثری برای ترویج علوم تحلیلی در صنعت باشد. انجام چنین اقداماتی سبب خواهد شد تا کارشناسان صنایع گوناگون بتوانند کاربرد علوم تحلیلی را در تصمیم­گیری­های صنعتی توسعه داده و اعتبار نتایج را بهبود بخشند. ضمن این­که محتوای کتاب به زبان ساده و روان نوشته شده و تمرین­های کاربردی متعدد، درک آن را برای خوانندگان و کارشناسان شیمی صنایع گوناگون میسر می­سازد.

مجتمع مس سرچشمه بويژه بخش تحقیق و توسعه در كمك به این کار چه نقشي داشت؟

بدون تردید مجتمع مس سرچشمه دانشگاه بزرگی است که همگام با رشد فنآوری و تکنولوژی در دنیا به اقتصاد کشور کمک می­کند. این کتاب با پشتیبانی کامل این مجتمع تهیه، تدوین و چاپ شده است و روابط عمومی محترم این بنگاه بزرگ صنعتی به­عنوان حامی مالی در به ثمر رسیدن کار نقش ارزشمند و پُررنگی داشته است. امور تحقیق و توسعه نيز از جنبه ویرایش علمی و نگارشی کلیدی­ترین نقش را داشته است و حمایت و همراهی این امور سبب شد تا کار به سرانجام برسد. لازم است از راهنمایی­ها و حمایت­های سرکار خانم مهندس اسمعیل­زاده رییس محترم تحقیقات آب و محیط زیست و جناب آقای دکتر صحرایی پاریزی مدیر ارجمند امور تحقیق و توسعه کمال تشكر و قدرداني را داشته باشم. امیدوارم مطالب این کتاب بتواند به رشد تجزیه و تحلیل نتایج آنالیز کمک نموده تا تصمیم­گیری صحیح در برنامه­ریزی تولید اتخاذ و رونق تولید و افزایش کیفیت کالا را سبب گردد. در پایان فرصت را مغتنم شمرده و از همراهی همسر و فرزندانم نیز سپاس­گزاری می نمایم.

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: