کد خبر: 130/ ١٤:٤٩ - شنبه ٢ آذر ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 130
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار, داخلي
یک استاد دانشگاه:
صنعت کشور تشنه قطعه‌سازی است
 
استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران گفت: صنعت کشور تشنه قطعه‌سازی است و نیازمند کسانی است که مواداولیه را تأمین کنند، اگر چیزی در داخل کشور تولید شود تعرفه‌های گمرگی آن چندبرابر می‌شود و اگر دوباره مسیر ورود کالا به کشور باز شود به راحتی نمی‌تواند وارد شود.

به گزارش روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، دکتر مهدی کنعانی در سمینار فرصت‌های سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی که به همت مجتمع مس سرچشمه و از برنامه‌های دومین نمایشگاه توانمندی‌ها و نیازمندی‌های مس در بستر اقتصاد مقاومتی در تالار خیام دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان برگزار شد، اظهار داشت: رفسنجان ظرفیت‌های زیادی دارد و خیلی‌ها آرزوی زندگی در این شهر که جزء قطب‌های صنعتی کشور است را دارند.
وی افزود: سیاست‌گذاری که رهبر معظم انقلاب برای کشور دارند یک اقتصاد گذرا نیست ما در طول 100 سال گذشته مدام از طرف قدرت‌ها تحت فشار بودیم و به‌نظر می‌رسد این فشارها ادامه داشته باشد که باید اقتصادمان را به شکلی پیش ببریم که بلندشدن و نشستن عده‌ای نتواند اقتصادمان را خراب کند.
وی تصریح کرد: خودکفایی و بومی‌سازی از راه‌های موفقیت در اقتصاد است، 95 درصد کالاهای کشور از جاده‌های استان کرمان عبور می‌کند، شهرستان‌های کرمان مزیت‌هایی مانند گل‌گهر، پسته، مس و...دارند در رفسنجان اگر در شرایطی پسته دچار مشکل شد پایه اصلی توسعه مس است.
کنعانی خاطرنشان کرد: مس سرچشمه رفسنجان جایگاه متفاوتی در کشور دارد و قطب اصلی صنعت مس کشور است که به سمت اقتصاد درون‌زا و مقاومتی پیش می‌رود.
صادرات 263 میلیون دلار کالا در 7 ماهه امسال در استان کرمان
مشاور سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع و معادن بیان کرد: استان کرمان در همین شرایط تحریم در 7 ماهه اول سال 263 میلیون دلار صادرات داشته که بخش اصلی آن مربوط به پسته است و کشورهای هدف صادرات استان کرمان هنوز بازارهای دستاوردهای صنعتی و تولیدات ما هستند.
این استاد دانشگاه افزود: در کشور بیشترین صادرات نسبت به مشابه سال قبل محصولات مسی بوده یعنی مسیرهایی وجود دارد که می‌توانیم مصنوعات مسی را صادر کنیم و به ‌طور کلی صادرات مصنوعات مسی نسبت به سال گذشته 300 درصد افزایش داشته است.
وی تصریح کرد: پسته یک محصول استراتژیک صادراتی در کشور است و صادرات آن نسبت به سال گذشته 8 درصد افزایش داشته است.
باید ارزش افزوده پسته در رفسنجان ایجاد شود
کنعانی با اشاره به این مطلب که بخشی از ارزش افزوده پسته در شهرها و استان‌های دیگر رخ می‌دهد، اضافه کرد: باید بتوانیم در حوزه صنایع جانبی پسته و صنایع تبدیلی آن رشد بیشتری در رفسنجان داشته باشبم و بخش زیادی از ارزش افزوده پسته در رفسنجان باشد.
این دکترای کارآفرینی و اشتغال اظهار کرد: اینکه حداقل تا 100 آینده محصول استراتژیک مس را داریم یک ظرفیت بالاست اگر سرمایه‌گذاری با رویکردی که مقام معظم رهبری دارند انجام شود تا سال‌های سال می‌توانیم برکت به سفره خود و خانواده‌مان ببریم.
مدرس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران افزود: این همایش و نمایشگاه توانمندی‌ها و نیازمندی‌های مجتمع مس سرچشمه پیامش این است که آمادگی خرید صنایع پایین‌دستی و وابسته به مس را داریم.
وی با بیان اینکه اکثر شرکت‌های ایرانی که در حوزه صنعت و صادرات کار می‌کنند دانش‌بنیان هستند، گفت: راه‌اندازی یک کارخانه بایستی بتواند به جز نیازهای مس نیازهای صادراتی کشور را نیز برآورده سازد.
کنعانی عنوان کرد: در کشور رویکرد حمایت از صادرات کالا ایجاد شده و صندوق ضمانت ارزی بدین منظور تشکیل شده که ضمانت پول صادرکنندگان وجود داشته باشد.
وی با ذکر این نکته که صنعت کشور تشنه قطعه‌سازی  است و نیازمند کسانی است که مواداولیه را تأمین کنند، تصریح کرد: اگر چیزی در داخل کشور تولید شود تعرفه‌های گمرگی آن چندبرابر می‌شود و اگر دوباره مسیر ورود کالا به کشور باز شود به راحتی نمی‌تواند وارد شود.
کنعانی تأکید کرد: باید از این فرصت طلایی  استفاده کرد و صنعت مسیر آینده خود را هموار کند، ما در کمربند مسی دنیا قرار داریم اگر صنایع این حوزه فعال شوند می‌شود کل صنایع مس کشور را مدیریت کرد.
صنایع مس جزء صنایع دانش‌بنیان کشور
وی با بیان اینکه صنایع مس جزء صنایع دانش‌بنیان کشور محسوب می‌شوند، متذکر شد: اگرچه اقتصاد کشور تحت فشار تحریم‌هاست اما فرصتی برای استفاده و تبدیل تهدیدها به فرصت است.
وی به موضوع استخراج رمزارزها اشاره کرد و تصریح کرد: بازار رمزارزها بازاری است که جوانان ایرانی در آن کار می‌کنند و خیلی از تبادلات با کشورهای دیگر از طریق رمزارزها انجام می‌شود.
این دکترای کارآفرینی و اشتغال در ادامه برگزاری استارتاپ ویکند ایمنی در مجتمع مس سرچشمه را قدمی مثبت از سوی این مجتمع دانست و یادآور شد: برگزاری این استارتاپ ویکند به این معنی است که اگر کسی ایده و طرحی در این حوزه داشته باشد از سوی مجتمع مس حمایت می شود.
کنعانی تصریح کرد: درست است که اقتصاد کشور تحت فشار و تحریم های سخت قرار دارد اما شرایطی نیز فراهم شده که از این تهدید فرصت بسازیم.
استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این مطلب که صنعت مس فرصتهای خوبی را برای سرمایه گذاری ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: صنعت مس در کشور به این سمت می رود که از فناوریهای نوین استفاده کند و در این راه به جوانان و افراد خلاق و مبتکر نیاز دارد که با فناوریهای نوین این صنعت را یاری کنند.
بنا به این گزارش، در این سمینار همچنین دکتر سید حسین منصوری و دکتر حسین برتر مشاوران دفتر فنی و طراحی معاونت توسعه مجتمع مس سرچشمه در خصوص اقدامات معاونت توسعه مجتمع مس سرچشمه در جهت بهبود و تکمیل چرخه تولید سخنانی را بیان کردند.

منبع:روابط عمومي مجتمع مس سرچشمه

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: