کد خبر: 329/ ١٢:٤٥ - دوشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٩/ تعداد بازدید: 329
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
مشاغل كليدي
آشنايي با شغل سرپرست تعميرات مكانيك فلش،بویلر و سنگ شکن ها
 
تعميرات مكانيك فلش حوزه كاري گسترده اي دارد به نحوي كه از مجموعه سنگ شكن ها و بلندینگ وانبار کنسانتره جدید و قدیم تا استيم دراير و کوره فلش وبويلر كوره فلش،[...]

تعميرات مكانيك فلش حوزه كاري گسترده اي دارد به نحوي كه از مجموعه سنگ شكن ها و بلندینگ وانبار کنسانتره جدید و قدیم تا استيم دراير و کوره فلش وبويلر كوره فلش، كار تعميرات آن بر عهده مهندس كاشفي و همكاران او در اين واحد است.

علي كاشفي نژاد سرپرست تعميرات مكانيك فلش، بویلر و سنگ شکنها  از سال 1380 وارد مجتمع مس سرچشمه شده و در حال حاضر 19 سال سابقه كاربا مدرک لیسانس مکانیک در واحدتعمیرات درحال انجام وظیفه است.

سرپرست تعميرات مكانيك فلش در خصوص شرح وظايف شغلي خود اين چنين توضيح مي دهد: درمجموعه ای سنگ شكن هاي ذوب كه شامل سنگ شكن اوليه از نوع فكي و سنگ شكن ثانويه از نوع مخروطي است، كار خردايش و انتقال سنگ آهك به كوره آهك تغليظ و خردايش و انتقال سنگ سيليس براي كنورتورهاي ذوب انجام مي شود.

كاشفي مي افزايد: مجموعه ديگري كه كارهاي تعميراتي آن بر عهده ما قرار دارد بلندينگ، انبار كنسانتره قديم و انبار كنسانتره جديد مي باشد، در اين مجموعه كار اختلاط کنسانتره با عيارهاي مختلف وسلیس نرمه انجام می شود و کانس مورد انتظاربرای شارژ و تغذيه كوره فلش را فراهم مي كنند. در اين مجموعه حدوداً 32 عدد نوار نقاله با سايزهاي مختلف كار اختلاط مواد را انجام مي دهند. چيزي در حدود 2650 متر نوار نقاله داخل اين مجموعه وجود دارد كه كار تركيب مواد را انجام مي دهد كه همكاران ما در این مجموعه تعمیرات pmوEmاين نوار نقاله ها و تجهیزات مربوط به آنها،  را انجام مي دهند.

وي ادامه مي دهد: كار تعميرات استيم دراير كوره فلش نيز بر عهده ما قرار دارد، در اين مجموعه كانس ورودي به استيم دراير بين 7 تا 12 درصد رطوبت دارد و زماني كه كانس از استيم دراير که با بخار 350 درجه سانتيگراد كار می کند  و كانس خروجي از دراير بين يك دهم تا سه دهم درصد رطوبت دارد. با توجه به اينكه كانس خروجي از دراير دمايی بین ۹۰تا ۱۱۰درجه سانتیگراد دارد انتقال آن بوسيله نوار زنجیری و پنوماتیک کانوایر به سمت تاپ بين كوره فلش منتقل مي شود. بعد از انتقال از تاپ بين كوره فلش  گذار از تجهيزات فراواني از قبيل دوزین بين، اسکروهای Liwوایراسلاید وارد مجموعه اسلیو و مشعل جت شده که بصورت مذاب وارد كوره فلش مي گردد. که خروجي كوره فلش نيز بصورت مات به  كنورترهاي ذوب منتقل شده و مذاب ديگري به نام سرباره به دامپ سرباره جهت صنايع جانبي منتقل مي شود.

سرپرست تعميرات مكانيك فلش عنوان مي كند: واحد ديگري كه كارهاي تعميراتي آن را انجام مي دهيم بويلر كوره فلش مي باشد كه از حرارت كوره فلش توليد بخار كرده و اين بخار به سمت نيروگاه منتقل مي شود.

بومي سازي بیش از200 قطعه با توان مجموعه تعميرات مكانيك فلش ،بویلر و تعميرات سنگ شكن اغلب در زمان اورهال يا به صورت تعمیرات PMو EMانجام مي شود.

 درمجموعه سنگ شکن اولیه ذوب، خردايش سنگ آهک كه از نوع سنگ شكن فكي است، سنگ ورودي با ضخامت400  میلیمتر  به 130 میلیمتر تبديل مي شود، در سنگ شكن ثانويه كه از نوع  سنگ شكن مخروطي است، سنگ با ضخامت 130 ميليمتر به سنگ با ضخامت 20 ميليمتر تبديل مي شود. كارهاي سنگين تعميراتي سنگ شكن ها در زمان اورهال انجام مي شود و كارهاي قابل پیش بینی وتعمیراتPMنيز در زمان هاي گرافهاي هفتگي صورت مي گيرد. تعميرات نوار نقاله ها نيز در گرافهاي هفتگي و زمان خاموشی نوارهاانجام مي شود.

 درمجموعه استيم دراير چون بصورت دائم به كار می باشد، كارهاي تعميراتي آنها حتماً بايد در زمان اورهال صورت گيرد.

با توجه به اينكه مجموعه استيم دراير، كوره فلش و بويلر ذوب، تكنولوژي خاص شركت اتوتک فنلاند مي باشند و با توجه به تحريم ها و عدم تحویل نقشه ساخت قطعات مصرفی مربوط به تجهیزات به شرکت و امور،کار را برای این واحد و دیگر واحدها ،بسیار مشکل کرده است

سرپرست واحد تعميرات مكانيك فلش مجتمع مس سرچشمه توضيح مي دهد: در اين مجموعه هر گاه تعميرات PMو EMرا انجام مي دهيم يا در زمان اورهال ، بيشتر قطعات را بايد باز كرده، دمونتاژ كرده، تهيه نقشه كنيم وبعد کامل مونتاژ کرده تا بتوانیم قطعات بومي سازي شود كه در اين مدت بيش از 200 قطعه توسط همكاران ما در واحد تعميرات مكانيك فلش،تهيه نقشه  و بومی سازی شده است و در حال حاضر در محل نصب شده اند و خدا را شكر راضي كننده بوده است.

كاشفي مي افزايد: هر چند تعميرقطعات زمان بر می گردد  اما با دمونتاژ كردن کامل تجهیزات و هماهنگي با امور طراحی، نقشه كشي آن نيز زمان بر است اما كاربسیار مفيدي انجام شده و توانستيم بسياري از قطعات مورد نياز واحد را بومي سازي كنيم كه هم كمكي به صنايع داخلی کشورمان مي باشد و هم اينكه از خروج ارز از كشور جلوگيري كرديم.

يكي از مواردي كه همكاران واحد تعميرات مكانيك فلش مجتمع مس سرچشمه با آن روبرو هستند اينكه با توجه به گستردگي حوزه كاري آنها، ممكن است در صورت خرابي تجهيزات، حتي تا بیش از ۲شبانه روز به خانه نرفته وبرای آماده بکاربودن تجهیز و وارد شدن به مدار خط توليد به اتمام برسانند.

نكته اي كه مهندس كاشفي به آن اشاره مي كند: به جرات مي توانم بگويم در ساعات كاري عادي، 6 ساعت از اين 8 ساعت را داخل خط هستم. با توجه به اينكه كارخانه فلش بصورت پيوسته است بنابراين توقف هر تجهيزي مساوي با توقف شارژ كوره فلش و توقف توليداست. لذا در اين راستا چه در منزل و چه در محل كار بصورت آنلاين بايد باشيم و هر زمان با تعميرات EMمواجه شويم حتي تا 60 ساعت پرسنل در محل كار خود حاضر بوده اند تا كار انجام شده و آن مجموعه وارد مدار شود.

در مجموعه تعميرات مكانيك فلش، 8 مسئول، دو نفر كارشناس مربوطه و در مجموع۶۲نفر پرسنل مشغول به خدمت هستند.

چند اقدام شاخص واحد تعميرات مكانيك فلش:

كاشفي در خصوص مهمترين اقدامات انجام شده در واحد تعميرات مكانيك فلش در سال گذشته، بيان مي كند: در اورهال سال گذشته براي نخستين بار در ايران، اسكروفيدرهاي تغذيه كوره فلش را  تعویض كرديم كه کار بسيار سنگيني بود و در زمان اورهال به خوبي 4 اسكرو به صورت همزمان تعويض شد و كمك بزرگي به مجموعه ذوب كرد، با انجام اين تعميرات، نوسانات شارژ كوره فلش بسيار پايين آمد و بسياري از مشكلات در اين حوزه حل شد. كار شاخص ديگر كه مي توانم از آن نام ببرم، تعمير و تعویض اسلیو مشعل جت براي دومین بار بود كه همزمان مشعل جت نیزتعويض و همچنین کولینگ المنت و ایرچمبر مشعل جت كه بسيار پروسه سنگيني بود و خدا را شكر به خوبي انجام شد.

نكته مهمي كه در اقدامات شاخص انجام شده توسط واحد تعميرات مكانيك فلش وجود دارد اين است كه اين اقدامات با توان مهندسان اين واحد صورت گرفته و آنها توانسته اند توانمندي خود را به منصه ظهور برسانند. مطلبي كه مهندس كاشفي نيز آن را تاييد مي كند: با اطمینان می توانم عرض كنم بيش از 90 درصد كار با تجربه پرسنل اين مجموعه و همفکری رياست محترم تعميرات و نگهداري ذوب انجام شده است.

با توجه به توضيحاتي كه سرپرست واحد تعميرات مكانيك فلش بيان مي كند اگر چنين شغلي در مجتمع مس سرچشمه نباشد، توليد فلش  ذوب زير سوال رفته و توقفات آن زياد مي شود.

كاشفي در اين خصوص مي گويد: با این همه وقتي كه ما مي گذاريم باز هم توقفاتي در توليد داريم كه اگر اين شغل نباشد توقفات بسيار  بسیار بیشتر مي شود.

واحد تعميرات مكانيك فلش مجتمع مس سرچشمه در حال حاضر با كمبود نيروي انساني نيز مواجه است. كاشفي وقتي پاي نيروي انساني به ميان مي آيد به بحث شيوع كرونا نيز اشاره كرده و مي گويد: اواخر بهمن ماه كه با شيوع بيماري كرونا مواجه شديم بين 7 تا 10 نفر از پرسنل اين مجموعه به دليل بيماري زمينه اي از مجموعه كنار گذاشته شدند، در همين زمان تست كروناي 10 نفر از پرسنل اين مجموعه مثبت شد ولي با وجود كمبود نيرو نگذاشتيم كمترين ضربه اي به توليد بخورد.

به گفته وي با توجه به اينكه نكات ايمني در اين واحد بيشتر رعايت مي شود خطرات كاري بسيار پايين آمده است، البته نمي توان گفت هيچ خطري وجود ندارد اما خطرات جزئي كه وجود دارد را مي توان با رعايت نكات ايمني به صفر رساند.

سرپرست واحد تعميرات مكانيك فلش مجتمع مس سرچشمه در پايان صحبتهاي خود با اشاره به اين موضوع كه حجم كاري وي و همكارانش واقعا سنگين است، يادآور شد: با توجه به تغییرتكنولوژي جديد كوره فلش، خوشبختانه توانستم تجربيات زيادي را كسب كرده و با تكنولوژي خاص كشورهاي ديگر آشنا شوم. در اينجا جا درد از مديريت محترم ذوب جناب آقای مهندس مددی بخاطر پيگيري مطالبات پرسنل، و جناب آقاي مهندس رحيم زاده رياست محترم تعميرات و نگهداري ذوب كه به عنوان يك استاد راهنما هميشه در كنار اين مجموعه بودندوهمچنين از پرسنل اين واحد كه به عنوان ياران همیشگی در كنار ما بودند و در جهت پيشبرد اهداف این مجموعه به ما كمك كردند كمال تشكر و قدرداني را دارم.

روابط‌عمومی مجتمع مس سرچشمه

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: