کد خبر: 355/ ٢١:٠٩ - سه شنبه ٨ مهر ١٣٩٩/ تعداد بازدید: 355
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
مشاغل كليدي
آشنایی با شغل واحد تحقیقات فنی و مهندسی امور تحقیق و توسعه
واحد تحقیقات فنی و مهندسی پل ارتباطی بین خط تولید و اساتید دانشگاه و متخصصان مکانیک و برق در خارج از مجتمع مس سرچشمه
 
امور تحقیق و توسعه را می‌توان از جمله بازوهای حیاتی شرکت‌ها و به‌ویژه واحد‌‌های صنعتی مادر در کشور دانست. این امور در شرکت ملی صنایع مس ایران نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. تمامی مسائل مربوط به معادن مس، استحصال و فرآوری این عنصر، ذوب و پالایش و محصولات جانبی آن، در حوزه فعالیت‌های امور تحقیق و توسعه شرکت ملی صنایع مس قرار می‌گیرند...

تمامی مسائل مربوط به معادن مس، استحصال و فرآوری این عنصر، ذوب و پالایش و محصولات جانبی آن، در حوزه فعالیت‌های امور تحقیق و توسعه شرکت ملی صنایع مس قرار می‌گیرند. استفاده از نیروهای انسانی ماهر و کارآمد در امور تحقیق و توسعه این شرکت منجر به انجام پروژه‌های تحقیقاتی خرد و کلان بسیاری شده که درنهایت به ارتقای بهره‌وری در شرکت ملی صنایع مس ایران انجامیده است.

واحد تحقیقات فنی و مهندسی یکی از زیرمجموعه های امور تحقیق و توسعه در مجتمع مس سرچشمه به شمار می رود. واحد تحقیقات فنی و مهندسی در اواخر سال 1394 در مجتمع مس سرچشمه راه اندازی و به بخش های دیگر امور تحقیق و توسعه اضافه شد. این واحد در دو بخش مکانیک و برق فعالیت می کند و انجام پروژه های برقی و مکانیکی جزو وظایف این واحد محسوب می شود.

خانم مهندس افسانه امینایی که در حال حاضر به عنوان رئیس واحد تحقیقات فنی و مهندسی امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه مشغول به فعالیت می باشد، دارای مدرک فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه شهید باهنر کرمان است.

وی سابقه ی فعالیت  19 ساله  در شرکت مس را در کارنامه خود دارد. از اردیبهشت ماه سال 1380 وارد مجتمع مس سرچشمه شده است. 10 سال در اداره طراحی و امور مهندسی و بعد از آن 5 سال در اداره بازرسی فنی فعالیت کرده و از بهمن سال 1394 به جمع همکارانش در امور تحقیق و توسعه پیوسته است.

امینایی در ابتدا چند جمله ای در خصوص اصطلاح تحقیق و توسعه و رسالت این امور در صنعت مس توضیح می دهد: اصطلاح تحقیق و توسعه بر اساس تعریفی که سازمان همکاری اقتصادی و توسعه اعلام کرده به کلیه فعالیت های خلاقانه ای اطلاق می شود که به صورت سیستماتیک انجام می شوند و به دنبال افزایش دانش موجود هستند و از این افزایش دانش برای ابداع کاربردهای تازه استفاده می شود.

رئیس واحد تحقیقات فنی و مهندسی امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه به رسالت امور تحقیق و توسعه در صنعت مس پرداخته و بیان می کند: انجام پروژه های توسعه ای، بنیادی و کاربردی در جهت تحقق اهداف و استراتژی های شرکت ملی صنایع مس ایران در جهت ارتقاء کیفی و کمی محصولات، بهینه سازی عوامل موثر در تولید و رفع موانع و مشکلات خط تولید و نهایتاً ایجاد، انتقال و بروزرسانی دانش فنی و استقرار تکنولوژی های جدید در صنعت مس از رسالتهای مهم امور تحقیق و توسعه در صنعت مس به شمار می رود.

با توجه به دامنه وسیعی که تجهیزات برقی و مکانیکی در مجتمع مس سرچشمه دارند نیاز به واحد تحقیقات فنی و مهندسی  از سالها پیش در امور تحقیق و توسعه محسوس بود تا اینکه این امر در سال 1394 محقق شد.

امینایی در این رابطه توضیح می دهد: در واقع این واحد به عنوان یک بازوی کمکی در کنار همکاران خط تولید قرار دارد، مواردی که به ما اعلام میشود  نیازهای پژوهشی خط تولید هستند و مسائل و مشکلات برقی یا مکانیکی تجهیزات است ، بنابراین برای بررسی و تحقیق ، تحلیل ، عیب یابی و ارائه راهکار  این موارد به واحد تحقیقات فنی و مهندسی ارجاع داده می شود و پس از طبقه بندی توسط همکاران ما که در بخش مکانیک و برق فعالیت دارند، پروژه ها به صورت داخلی، دانشجویی و قراردادی تقسیم بندی می شوند.

رئیس واحد تحقیقات فنی و مهندسی امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه در توضیح پروژه های داخلی، دانشجویی و قراردادی، اینگونه می گوید: پروژه های داخلی به پروژه هایی اطلاق می شوند که همکاران ما در امور تحقیق و توسعه یا سایر امورها از جمله خط تولید مجری انجام کار شده و پروژه را خودشان به پیش می برند که هدف ما نیز همین است که از توان پرسنل خود مجموعه بیشتر استفاده کنیم. پروژه های دانشجویی پروژه هایی هستند که بر اساس عناوینی که از سوی خط تولید به ما اعلام می شود، این پروژه ها را به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا محول می کنیم. پروژه های قراردادی نیز پروژ ه هایی هستند که بسته به موضوع و حجم کار به دانشگاهها یا شرکتهای دانش بنیان محول می شود، در واقع مجری این پروژه ها اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند.

وی تاکید می کند: اهم وظایف واحد تحقیقات فنی و مهندسی این است که در مرحله اول با تعاملی که با همکاران خط تولید داشته و اعتمادی که خط تولید به این واحد دارند مواردی که تشخیص داده میشود که  نیاز به پژوهش داشته و می توانیم از پتانسیل متخصصین و همکاران در خارج از محتمع استفاده کنیم را به ما اعلام می کنند. یعنی واحد تحقیقات فنی و مهندسی، لینک ارتباطی بین همکاران در خط تولید و مشاوران و اساتید دانشگاه در خارج از مجتمع است و همکاران خط تولید با راهنمایی ها و اطلاعاتی که به تیم مشاور و دانشگاهی می دهند همراه با این تیم ، پروژه را به پیش می برند. در اینجا باید عرض کنم که اگر راهنمایی ها، کمک ها و تعامل خط تولید با ما و مشاوران ما نباشد عملاً نمی توانیم به نتیجه مطلوب برسیم.

رئیس واحد تحقیقات فنی و مهندسی امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه یادآور می شود: هدف از این همکاری این است که ازنتایج  پژوهش ها وبررسی ها  در جهت ارتقاء  تکنولوژی  و نیز رفع موانع و مشکلات خط تولید ،استفاده شود .

یکی از اهداف واحد تحقیقات فنی و مهندسی، حرکت به سمت تحقیقات کاربردی است، با توجه به ماهیت این واحد که فنی و مهندسی می باشد، نتایج تحلیل ها و بررسی ها را به واحدهای مربوطه اعلام کرده تا در اجرا مورد استفاده قرار گرفته و بتواند مشکلی را از خط تولید حل کند.

ارتباط با مراکز دانشگاهی

امینایی یکی از رسالت های امور تحقیق و توسعه را ارتباط صنعت و دانشگاه دانسته و بیان می کند: در این واحد سعی کرده ایم با شرکت در همایش ها، کنفرانس ها و محافل علمی، در مرحله اول بتوانیم پتانسیل ها را شناسایی کنیم یعنی به طور مثال پتانسیل هایی که در استان کرمان از نظر تعدد دانشگاهها داریم و دانشگاههایی که در زمینه های مختلف در کشور تخصص دارند شناسایی کنیم، شرکتهای دانش بنیان را نیز در بانک اطلاعاتی خود نگهداری می کنیم و مواردی که بتوانیم از همکاری  با دانشگاهها و شرکتهای دانش بنیان نتیجه بگیریم به آنها میسپاریم.  تلاش کردیم این ارتباط را برقرار کرده و در واقع به دانشگاهها اعتماد کنیم.

وی در ادامه به مشکلات برقراری صنعت و دانشگاه اشاره کرده و اظهار می کند: مشکلی که در صنعت وجود دارد این است که صنعتگران فکر می کنند دانشگاهیان در بطن مشکلات  تولید قرار نداشته و با حساسیت های تولید آشنا نیستند لذا کمتر به آنها اعتماد می کنند اما یکی از رسالتهای امور تحقیق و توسعه این بوده که این اعتماد را ایجاد و این رابطه دوطرفه را برقرار کند.

وی ادامه می دهد: از طرفی دانشگاهها نیز این تصور را دارند که صنعت  پذیرای دانشگاهیان نیست اما به هر حال اقدامات خوبی انجام شده و  اهمیت  پژوهش محسوس تر از قبل شده است، هم صنعت باور کرده که نیاز است در بسیاری از موارد از دانشگاهیان کمک بگیرد و هم دانشگاهیان به این موضوع پی برده اند که کار در صنعت، با یک کار آکادمیک و تئوری متفاوت است و باید تلاش بیشتری انجام شود  تا بتوانند اعتماد صنعت را جلب کنند.

همانطور که گفته شد، با توجه به ماهیت برق و مکانیک که واحد تحقیقات فنی و مهندسی با آنها سر و کار دارد تا هنگامی که تحقیقات کابردی نشده و نتایج پژوهش ها در مرحله اجرا دیده نشوند شاید واقعا در حد گزارش و پایان نامه به تنهایی ، موثر    نباشند لذا هدف این واحد این بوده که به سمت تحقیقات کاربردی گام بردارد.

رئیس واحد تحقیقات فنی و مهندسی امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه در این رابطه توضیح می دهد: ما گزارش هاو  نتایجِ تحقیقات خود را به امورها اعلام می کنیم و همکارانمان برای اجرای آن نتایج اقدام می کنند.

امینایی به یکی از پروژه های صورت گرفته با کمک مراکز دانشگاهی اشاره کرده و می گوید: یکی از مواردی که در این خصوص تحقیقاتی انجام دادیم و به نتیجه منتج شد، پروژه شبیه سازی سرندهای تغلیظ بود که با توجه به موارد و شرح خدماتی که همکاران در امور تغلیظ  به ما اعلام کردند و در قالب پروژه شبیه سازی سرند انجام و عیب یابی انجام گرفته و نهایتاً ارائه راهکار شد.  و اصلاحاتی که نتایج این پژوهش تعیین کرد در قالب نقشه اعمال می شود و بعد از اجرا شدن طرح جدید امیدواریم بتوانیم نتایج خوبی را از این شبیه سازی شاهد باشیم.

یکی از راههای ارتباطی واحد تحقیقات فنی و مهندسی امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه با صنایع دیگر بویژه صنایع داخل استان، شرکت در همایش ها و کنفرانس ها و محافل علمی است خصوصاً کنفرانس هایی مانند پایش وضعیت و نگهداری  و تعمیرات  که جنبه صنعتی دارند .

امینایی در این رابطه می گوید: با حضور در این کنفرانس ها  دستاوردهایی که پروژه های ما داشته اند در قالب مقالات علمی ارائه می کنیم. در این کنفرانس ها با این نیت شرکت می کنیم که تجربه و دانشی که در صنعت مس حاصل می شود را به دیگر صنایع منتقل و دستاوردها و نتایج تحقیقاتی خود را ارائه کنیم.

شغل کلیدی مجتمع

رئیس واحد تحقیقات فنی و مهندسی امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه در پاسخ به چرایی کلیدی بودن شغل خود اینگونه پاسخ می دهد: دغدغه همکاران ما در خط تولید در بخش های عملیاتی و تعمیراتی است یعنی با توجه به حجم بالای فعالیتی که دارند و دغدغه ای که وجود دارد تا میزان تولید مطابق با برنامه، محقق و آماده به کاری تجهیزات حفظ شود بیشتر روی تولید تمرکز می کنند‌ بنابراین این واحد به عنوان یک واحد کمکی در کنار آنهاست تا مسائل و مشکلات خود را به ما اعلام کرده و ما خارج از مجموعه آنها با فراغ بال بتوانیم برای دغدغه آنها برنامه ریزی و موارد را بررسی و نهایتا با همراهی خود آنها  تحقیقات را به نتیجه برسانیم . در واقع همکاران ما در خط تولید پروژه های تحقیقاتی خود را به ما برونسپاری می کنند تا به وظایف اصلی خود بپردازند، ما هم در کنار آنها هستیم و موارد اعلام شده را تا رسیدن به نتیجه ‌و ارائه راهکار پیگیری می کنیم .

امینایی با فرمایشی از مولای متقیان سخنان خود را پایان می دهد: حضرت علی(ع) می فرمایند آفت دانش به کار نبستن آن و آفت کار دل نبستن به آن است. برای جلوگیری از آفت دانش باید نتایج بررسی هاو پژوهش ها را به کار بست  و برای جلوگیری از آفت کار باید به کار و انجام وظیفه خود عشق ورزید . بر اساس تجربه 19 ساله ای که از کار در شرکت صنایع مس دارم دل بستن و عشق به کار اثربخش و ارزشمند است و احساس رضایت درونی را در فرد ایجاد می کند.

روابط‌عمومی مجتمع مس سرچشمه

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: