کد خبر: 355/ ١٩:٣٥ - چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩/ تعداد بازدید: 355
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
مشاغل كليدي
آشنایی با واحد تعمیرات مرکزی مکانیک مجتمع مس سرچشمه؛
تلاش شبانه‌روزي و بي‌وقفه در تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه
 
تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه به منظور پشتيباني مداوم خط توليد و با هدف آماده به کار بودن تجهيزات اين خطوط، وظيفه سرويس، تعمير و بازسازي تجهيزات معيوب مکانيکي، برقي و همچنين ساخت قطعات يدکي مورد نياز خطوط توليد را به عهده دارد.

حسين مهدوي با سابقه 21 ساله كار در شركت مس، حدود شش ماه است كه در مسئوليت رئيس تعميرات مركزي مكانيك مجتمع مس سرچشمه در امور خدمات فني و مهندسي مشغول به فعاليت است، او از همان ابتداي فعاليت در شركت مس در تعميرات مركزي مكانيك، تعميرگاه بالابرها، آسانسورها و تعميرگاه ماشين آلات ويژه كار كرده است.

تعميرات مركزي مكانيك مجتمع مس سرچشمه به پنج واحد مجزا تقسيم مي شود؛ واحد تعميرات جرثقيل ها كه حدود 200 جرثقيل موجود در مجتمع را پوشش مي دهد، واحد تعميرات و نگهداري آسانسورها كه كار تعمير و نگهداري حدود 30 دستگاه آسانسور در مجتمع مس سرچشمه را عهده دار است، واحد تعميرات بلت يا نوار نقاله ها كه بيشتر در حوزه تغليظ و ذوب به نوار نقاله ها سرويس مي دهد، واحد پايش وضعيت كه از سه واحد آناليز روغن، ارتعاشات و ترموگرافي تشكيل شده است و واحد تعميرگاه ماشين آلات ويژه كه مهمترين كار اين واحد تعميرات سرباره كش ها است كه در خط توليد هميشه آماده به كار باشند البته يكسري كمپرسورها و دستگاههاي ژنراتورها نيز توسط واحد تعميرگاه ماشين آلات ويژه تعمير و بازسازي مي شوند.

رئيس تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه با اشاره به فعاليت هاي اين واحد توضيح مي دهد: تعميرات مركزي مكانيك مجتمع مس سرچشمه به صورت مستقيم با خط توليد در ارتباط است يعني به طور مثال جرثقيل ها كه در خط توليد در پالايشگاه و ريخته گري ذوب هستند، سرباره كش ها كه مستقيم سرباره ها را حمل مي كنند يا در بحث نوار نقاله ها، لذا مي بينيم كل تعميرات مركزي مستقيم با خط توليد در ارتباط است.

مهدوي ادامه مي دهد: وقتي كه دستگاه آسانسور، بالابر، جرثقيل و مواردي كه برشمرده شد، در واحدي نصب مي شود تعميرات و نگهداري آنها به عهده ماست و اگر دستگاه دچار مشكل شود آن را تعمير مي كنيم تا هميشه در خط توليد فعال باشد.

به گفته وي چارت سازماني تعميرات مركزي مكانيك مجتمع مس سرچشمه 102 نفر مي باشند اما تعداد افرادي كه در حال حاضر در اين بخش مشغول به كار هستند 90 نفر مي باشند كه در واحدهاي مختلف تعميرات مركزي مكانيك مجتمع مس سرچشمه فعاليت مي كنند.

رئيس تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه استفاده از توان تكنيسين هاي داخلي را در امر تعمير و بازسازي دستگاهها و ماشين آلات مورد تاكيد قرار داده و بيان مي كند: حتي يكسري دستگاهها مخصوصاً جرثقيل ها را سنگ كرديم و با توجه به تحريم ها، يكسري بومي سازي ها را انجام داديم به نحوي كه حدود 90 تا 95 درصد لوازم يدكي جرثقيل ها ساخت داخل است. همچنين قبلاً نوار نقاله ها را از خارج وارد مي كرديم كه در حال حاضر نوار نقاله اي كه مي توان در ايران توليد كرد را بومي سازي مي كنيم كه البته مقداري نيز بومي سازي و وارد كارخانه شده است.

ارتباط مستقيم با خط توليد

بي شك تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه نقش مهمي در اين مجتمع بزرگ دارد چرا كه تجهيزاتي كه توسط اين واحد تعمير و بازسازي و يا نوسازي مي شوند در واقع در خط توليد هستند.

رئيس تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه در پاسخ به اين سوال كه آيا تاكنون بخاطر خرابي تجهيزاتي كه تحت پوشش دارند توقفي در خط توليد صورت گرفته يا خير، اينگونه پاسخ مي دهد: خوشبختانه تاكنون به اين علت، توقفي در توليد نداشته ايم و هنوز اتفاق نيفاده كه دستگاهي خراب شود و بخاطر آن خط توليد از مدار خارج شود. در نوار دو(از معدن به تغليظ) كه نوار مهمي به شمار مي رود اين اتفاق ممكن است رخ دهد و اگر مشكلي پيدا كند مي تواند باعث توقف خط توليد شود اما همكاران بخش نوار نقاله تا جايي كه توانسته اند و در اسرع وقت اين تعميرات را انجام داده اند تا اين اتفاق نيفتد.

ناگفته پيداست كه با توجه به گستردگي كه تعميرات مركزي مكانيك مجتمع مس سرچشمه در سرويس دهي به تمام جرثقيل ها، آسانسورها و نوار نقاله ها دارد و از طرفي ارتباط مستقيم آنها با خط توليد، رسالت مهمي بر دوش اين واحد قرار دارد كه به گفته مهندس مهدوي نسبت به برخي واحدها بايد زحمات ده برابري را متقبل شوند تا مشكلاتي پيش نيايد و خط توليد دچار مشكل نشود.

رئيس تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه در خصوص ميزان تأثير تحريم ها در پيشبرد امور اين واحد چنين مي گويد: تا الان كه سعي كرديم اين اتفاق نيفتد و لذا بومي سازي را به همين علت در دستور كار قرار داده ايم اما ممكن است در برخي موارد تاثير گذاشته باشد اما تا اينجا به هر شكل كه بوده توانسته ايم از توان شركتهاي داخلي استفاده كرده و وظايف محوله را به خوبي انجام دهيم.

تلاش شبانه‌روزي براي جلوگيري از اختلال در امر توليد

كار در واحد تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه، شبانه روزي است يعني اينكه اگر دستگاهي خراب شود تعمير آن را به روز فردا يا حتي يكساعت بعد موكول شود امكان پذير نيست، بلكه بايد در همان لحظه دستگاه تعمير شود و خط توليد روال خود را ادامه دهد.

رئيس تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه با اشاره به اين مطلب كه اصلا ساعت كار اداري براي ما معنا ندارد، مي گويد: ممكن است از صبح كه سر كار بيائيم تا 9 شب سركار باشيم و اگر هم اتفاق غيرمترقبه اي مانند خرابي دستگاهها در خط توليد رخ دهد تا يكي دو روز در محل كار حاضر باشيم. مانند اتفاقي كه سال گذشته براي نوار دو افتاد و همكاران سه تا چهار شبانه روز خانه نرفتند و مرتب سر كار بودند تا بتوانند نوار نقاله را راه بياندازد. بسيار پيش آمده كه همكاران من از شب كه به سر كار آمده اند تا صبح كار كرده اند تا بتوانند يك جرثقيل را راه بياندازند خللي در خط توليد ايجاد نشود. من هم اگر كار اضطراري پيش بيايد سعي كرده ام در كنار همكاران باشم و حتي اگر كاري انجام نداده باشم در كنارشان بوده ام.

مهدوي عنوان مي كند: به هر حال چون بايد تحت هر شرايطي خط توليد را فعال نگه داشته و دستگاه هايمان آماده به كار باشند هر روز كار شاخص توسط همكاران ما انجام مي شود. كاري كه اخيراً صورت گرفت و قبلاً نيز انجام شده بود اورهال يكدستگاه سرباره كش kress آمريكايي بود كه حدود 50 سال كار كرده و سه بار طعمه حريق شده بود كه توانستيم آن را به بهترين نحو اورهال و بازسازي كنيم حتي يكسري تغييرات در طرح دستگاه را خودمان ايجاد كرديم.

وي در ادامه با وجود كار شبانه روزي و بدون ساعت اداري، سختي كار را بي معني دانسته و چنين مي گويد: هر كاري سختي خاص خود را دارد اما ما نبايد بگوئيم سخت، اين لذت خاص خودش را دارد و هميشه هم همينگونه فكر كرده ام و با همين ديدگاه از منزل خارج مي شوم تا كارم را به نحو احسن انجام دهم.

رئيس تعمیرات مرکزی مكانيك مجتمع مس سرچشمه در بخش ديگري از سخنان خود به كارهاي شاخص انجام شده توسط همكاران واحد خود اشاره كرده و بيان مي كند: آسانسورهاي سنگ شكن اوليه، سنگ شكن ثانويه و ريورب را كلا از طرح قديم آمريكايي خارج كرده و آنها را تعمير و بازسازي و نوسازي كرديم. كار شاخصي كه در زمينه جرثقيل انجام شد اين بود كه يكي از جرثقيل هاي 100 تن P&H پايين آورده شد كه ما آن را كامل اورهال، رنگ و تنه زدايي كرديم و خلاصه تمام كارهايي كه مي بايست انجام بديم، انجام داديم كه حدود 12 ماه زمان برد و جرثقيل در ذوب نصب شد. هزينه بسيار پاييني براي اين دستگاه شد چرا كه اگر يك پيمانكار از بيرون مي خواست اين كار را انجام دهد، هزينه اي 6-7 برابر صرف مي شد كه خوشبختانه توسط واحد بالابرها اين كار انجام شد.

مهدوي ادامه مي دهد: خركهايي كه براي تعويض نوار، نوار نقاله را روي آن قرار مي دهند، اين خرك ها را اگر مي خواستيم تعويض كنيم يا بيرون بسازيم هزينه بسيار بالايي داشت اما خوشبختانه خرك ها را خودمان با وجود كمبود نيروي انساني كه در بلت داشتيم، در همين كارگاهها ساختيم. همچنين براي نوار 2051 امور تغليظ نيز خرك ساختيم كه آماده است و چرخ دنده هاي آن ساخته شده كه اميدواريم تا آخر ارديبهشت ماه بتوانيم نصب و از آن بهره برداري كنيم.

وي در پايان اظهار مي كند: افتخار مي كنم كه در شركت مس كار مي كنم و در اين 21 سال بيشتر براي من لذت بوده اما خب يكسري مشكلات بوده اما كارم را دوست داشته ام و از آن لذت برده ام، خيلي خوشحالم كه خانواده بزرگ مس من را پذيرفته و توانسته ام عضو كوچكي از اين خانواده باشم و قدم كوچكي در راه توليد مس بردارم.

روابط‌عمومی مجتمع مس سرچشمه

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: