کد خبر: 621/ ٠٦:٤٧ - يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩/ تعداد بازدید: 621
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
مشاغل كليدي
تولید سالانه 35 تا 40 هزار سند در مجتمع مس سرچشمه
 
سالانه 35 تا 40 هزار سند حسابداری در مجتمع مس سرچشمه تولید می‌شود که پس از بررسی تمامی این اسناد در حوزه امور مالی برای پرداخت به خزانه‌داری مالی شرکت مس ارسال می‌شود.

به گزارش امور مالی مجتمع مس سرچشمه؛ حسابداری فرآیند تشخیص، اندازه‌گیری، ثبت و پردازش رویدادهای مالی یک سازمان است.

سازمان مالی مجتمع مس سرچشمه در سال 96 از حسابداری صنعتی (حسابداری مدیریت ) به منظور شفافیت و کیفیت اطلاعاتی قیمت تمام شده محصولات جدا شد.

در سازمان مالی مجتمع مس سرچشمه 73 نفر مشغول به کار هستند و این سازمان شامل بخش‌های حسابداری مالی، حسابداری اموال و انبار و حسابداری کارکنان ( حقوق و دستمزد ) است ضمن اینکه در کنار این سه بخش واحد تکالیف قانونی و خزانه‌داری مجتمع هم مشغول به فعالیت است.

عوامل مشغول در این سازمان، کار پاسخگویی درون‌سازمانی و برون‌سازمانی را بر عهده دارند که در درون‌سازمانی این پاسخگویی می‌تواند به مدیران ارشد، مدیران میانی، معاونین حتی مدیران ارشد در سطح دفتر مدیرعامل شرکت و شرکت‌های وابسته، پرسنل و بازنشستگان باشد و پاسخگویی  برون‌سازمانی بحث‌های سازمان‌های نظارتی و سازمان‌های اجرایی را شامل می‌شود.

امور مالی مجتمع مس سرچشمه پاسخگویی برون‌سازمانی نظارتی را به ارگان‌های سازمان نظارتی مثل بازرسی کل کشور، سازمان امورمالیاتی، تأمین اجتماعی، اداره کار، دادگستری و همچنین حسابرسان بیرونی و سازمان بورس اوراق بهادار ارائه می‌دهد همچنین  پاسخگویی به سازمان‌های اجرایی از جمله وزارت صمت، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت کشور، بانک ها و نهادهای مردمی را هم در بر دارد.

عدم پاسخگویی و شفاف سازی تبعات بدی می‌تواند برای شرکت مس داشته باشد تبعاتی از جمله توقیف حساب‌های شرکت و ممنوع‌الخروج افراد شرکت حتی در سطح بالا که خودش باعث می‌شود شریان‌های اقتصادی پولی شرکت قطع شود؛ خوشبختانه با پیگیری‌های لازم در سال 98 سیستم های جامع اطلاعاتی مالی در مجتمع مس سرچشمه اجرا شد.

یکی از مزایای سیستم جامع این است که اطلاعات کیفی، به موقع و شفاف‌تر می شود که همین شفاف‌سازی و نظم مالی منجر به اعتماد‌سازی سهام داران بورس اوراق بهادار می‌باشد لذا در این زمینه مس در بورس اوراق بهادار تهران خوب عمل کرده است.

 

* تولید سالانه 35 تا 40 هزار سند در مجتمع مس سرچشمه

مهندس حامد گلزار متولد 1360 از سال 79 در مجتمع مس سرچشمه مشغول به کار شده است  و از سال 83  در حسابداری مالی مجتمع مس سرچشمه مشغول به فعالیت است.

او می‌گوید: سالانه 35 تا 40 هزار سند حسابداری در مجتمع مس سرچشمه تولید می شود که پس از بررسی تمامی این اسناد در واحد حسابداری عمومی برای پرداخت به خزانه‌داری مالی شرکت مس ارسال می‌شود.

*** بررسی اسناد در واحدهای مختلف حسابدرای مالی

مهندس گلزار گفت: کلیه اسناد در واحدهای حسابداری مالی ،حسابداری اموال وانبار و حسابداری حقوق ودستمزد، تکالیف قانونی و خزانه ثبت و در نهایت پس از بررسی به واحد بایگانی ارسال می‌شوند.

وی در تشریح وظایف این واحد‌ها هم اظهار کرد: واحد صدور اسناد اولین واحدی که در مورد آن صحبت می‌کنم ؛41 تنخواه در امور مالی فعال هستند این تنخواه ها برای خرید اقلام ضروری واحدها شارژ می شوند همچنین در این واحد  برای هر صورتحسابی که غیر از پیمان کاری، قراردادی و خریدهای انبار باشد سند صادر می شود مثل آژانس ها، هتل ها، حسابداری ورزش کارکنان، واریز وجه های بانک ها، قبض های پرداختی آب، برق، گاز و ...

مهندس گلزار ادامه داد: در واحد صدور اسناد، اسنادی که از تهران، سونگون و شهربابک به واحد مجتمع مس سرچشمه انتقال می یابد کنترل و مغایرت گیری می شود که نکته مهمی است و می تواند اثر گذار باشد.

وی به انجام موارد فروش غیرعملیاتی در واحد صدور اسناد اشاره کرد و افزود: فروش هایی که غیر از مس مثل مزایده ها و اقلام کم گردش در این واحد انجام می شود.

سرپرست حسابداری مالی مجتمع مس سرچشمه با اشاره به اینکه حسابداری قراردادها و پیمانکاری هم در حسابداری مالی انجام می شود اظهار داشت: این کار به دو بخش قردادهای خدماتی و قراردادهای بخش توسعه و سرمایه ای تقسیم شده که در قراردادهای خدماتی می توان قرارداهای پشتیبانی، تأمین نیروی انسانی، معدنی، داروخانه ها، درمان و به طور کلی هر نوع قراردادی که در واحد پشتیبانی سرچشمه و خط تولید است را نام برد.

وی ادامه داد: نمونه قراردادها در بخش توسعه و  پروژه ها را هم می توان به قراردادهای احداث کارخانه اسید و راه اندازی پروژه کوره فلش سرچشمه اشاره کرد.

در این واحد باید تصویری از قرارداد به سازمان امور مالیاتی و تأمین اجتماعی و حسابداری صنعتی ارسال گردد و این نکته جهت شفافیت و پاسخگویی بسیار حائز اهمیت است.

گلزار بحث استادندارد شماره 16 حسابداری ارزی را از فعالیت های حسابداری قراردادها  برشمرد و با بیان اینکه این بحث شامل تسریع ارز است و پاسخگویی آن به سازمان های بورس، حسابرسان بیرونی و داخلی می تواند مهم باشد تصریح کرد: در واحد قراردادها قانون ارزش افزوده و ماده 169 مالیاتی که به آن معاملات فصلی می گویند مهم است.

وی اظهار امیدواری کرد زیرسیستمی که در بحث قراردادها استفاده می شود سیستم مدیریت قراردادها است و امیدواریم در سال 99 این اتفاق بیفتد که سیستم واحد قراردادها هم به سیستم جامع اطلاعاتی مالی مجتمع مس سرچشمه  لینک شود.

*** اگر ضمانت نامه ای بانکی به موقع تمدید نشود تعهدات پیمانکاران زیر سوال می رود

مهندس گلزار بحث دیگر در حسابداری مالی را واحد خزانه داری عنوان و تصریح کرد: در این واحد تأمین، توزیع و مدیریت منابع انجام می شود علاوه بر آن پیگیری افتتاح حساب های جدید، تقاضای دست چک های جدید هم در دستور کار این واحد است؛ در این واحد روزانه حساب های بانکی و مانده ها کنترل می شوند، اسناد پرداختی که باید پرداخت شوند توسط حسابداری عمومی کنترل می شوند همچنین در واحد خزانه داری اوراق بهادار نگهداری، تمدید، آزادسازی و ابطال می شوند مخصوصاً در بحث ضمانت های بانکی.

وی ادامه داد: همکاران در این واحد باید بر روی تمدید کردن ضمانت نامه ها دقت لازم را داشته باشند اگر ضمانت نامه ای بانکی به موقع تمدید نشود تعهدات پیمانکاران تقریباً زیر سوال می رود چون هیچ تعهدی به شرکت مس باقی نمی ماند.

*** کمیته عوارض دولتی در شرکت ملی صنایع مس ایران راه اندازی شد

وی واحد تکالیف قانونی را در حسابداری امور مالی که وظیفه پاسخگویی به سازمان های نظارتی از جمله سازمان امور مالیاتی را در بر دارد مورد اشاره قرار داد و افزود: بحث مالیاتی در هر شرکتی از مهمترین جوانب است و تبعات خوب یا بدی را می تواند داشته باشد، پرونده مالیاتی  شرکت ملی صنایع مس ایران در این واحد انجام می شود از جمله معاملات فصلی، ارزش افزوده، اظهارنامه های مالیاتی، عملکرد و ... است در این واحد به پرونده های عوارض دولتی هم پرداخته می شود.

مهندس گلزار گفت: بحث عوارض دولتی در کمیته عوارض دولتی که خوشبختانه در سال 98 این کمیته در شرکت ملی صنایع مس ایران  راه‌اندازی شد رسیدگی می شود.

*** صحت و سُقم اسناد در حسابداری عمومی مشخص می شود

مهندس گلزار خاطرنشان کرد: بعد از اینکه تمامی اسناد که سالانه تقریبا 35 تا 40 هزار سند در مجتمع مس سرچشمه تولید می شود در حوزه مالی بررسی و صادر شد در واحدی به نام حسابداری عمومی کنترل و رسیدگی می شود و صحت و سقم آن تأیید و برای پرداخت به واحد خزانه داری ارسال می شود.

وی افزود: نظر به تحریر صورت های مالی کلیه حساب ها در حسابداری عمومی در بازه های زمانی 3، 6، 9 ماهه و یک ساله بررسی می شوند و از آنجایی که تهیه صورت مغایرت بانکی در هر شرکتی مهم است در این صورت مغایرت  کلیه دریافت ها و پرداخت های شرکت را ماهانه چک و بررسی می کنیم که با انجام مغایرت های بانکی تقریبا کتابی به اندازه 300 برگ در ماه ایجاد می شود.

مهندس گلزار یادآور شد: در حسابداری عمومی بحث و موضوع دیگری داریم بحث تحریر دفاتر روزانه و کل است، کارشناسان سازمان های نظارتی که وارد مجتمع مس می شوند دفاتر روزانه و کل را چک می کنند که این دفاتر حتماً باید بدون خط خوردگی و لاک گرفتگی باشد در غیر اینصورت از نظر حسابرسان بیرونی و داخلی، نظام مالیاتی، تأمین اجتماعی تبعات بدی می تواند داشته باشد.

هماهنگی و همکاری با حسابرسان بیرونی و داخلی و تأمین اجتماعی به عهده این واحد می باشدکه بابت پاسخگویی باید از امادگی لازم برخوردار باشد.

وی اضافه کرد: در مجموع در حسابداری عمومی سندها کنترل و بررسی شده و پس از تأیید امضاهای مجاز را گرفته به آخرین مرحله در امور مالی که بایگانی است ارسال و نگهداری می شوند.

 

*** چرا این اطلاعات باید در بایگانی نگهداری شوند؟

مهندس گلزار خاطرنشان کرد: در بایگانی حفاظت فیزیکی اسناد را داریم کارکنان در این واحد اسناد را اسکن می کنند؛ از نظر قانون تجارت این اسناد و اطلاعات باید به مدت 10 سال نگهداری شود چرا که این اسناد بسیار مهم است باز هم با پاسخگویی به سازمان های نظارتی، سازمان تأمین اجتماعی، بازرسی کل کشور و .. همراه است و هر گونه نظارتی که باشد کارشناسان سازمان نظارتی که برای بررسی حضور پیدا می کنند اصل اسناد را مورد بررسی قرار می دهند که در بایگانی هم اصل و هم اسکن شده اسناد نگهداری می شوند.

وی اظهار کرد: در بخشی از بایگانی اصل و اسکن شده اطلاعات پرونده های مربوط به پرسنل، پرونده های پیمانکاران و نسخه های قرارداد ها نگهداری می شود.

کلیدی بودن شغل حسابداری

مهندس گلزار با بیان اینکه حسابدرای فرآیند تشخیص، اندازه گیری، ثبت و پردازش رویدادهای یک سازمان و تهیه اطلاعات لازم و گزارشگری آن به ذی نفعان و استفاده کنندگان این اطلاعات است  افزود: کلیدی بودن و اهمیت حسابداری در شرکت مس سرچشمه به این است که می توان سود و ضرر شرکت را حساب کرد می توان به سازمان های نظارتی پاسخگویی داشته باشیم حتی  گزارشگری آن به ذی نفعان و استفاده کنندگان هم می رسد.

تبعات حسابداری اگر روزی حذف شود چیست؟

وی ادامه داد: در نظر بگیرید حسابداری امور مالی روزی حذف شود خسارت های هنگفتی متوجه شرکت مس می شود.

سرپرست واحد حسابداری مالی مجتمع مس سرچشمه افزود: واحدهای مالی به صورت پیوسته به هم وصل هستند اگر بخواهیم یکی از این واحدها را حذف کنیم قیمت تمام شده محصول به هم می ریزد، سود شرکت را نمی توان به دست آورد تا سهامداران استفاده کنند ضمن اینکه معضل دیگر هم ممکن است پیش آید توقیف حساب ها و ممنوع الخروجی افراد و اینکه پاسخگویی به سازمان های نظارتی کاهش می یابد و شفافیت مالی از بین می رود.

گفتگوی کوتاه با سرپرست حسابداری حقوق و دستمزد مجتمع مس سرچشمه

مهندس محمدعلی حسینی متولد 1356 سرپرست حسابداری حقوق دستمزد مجتمع مس سرچشمه است که از سال 78 در مجتمع مس مشغول به کار شده است.

وی در مورد شغلش می گوید: در حسابداری حقوق و دستمزد در پایان هر ماه بر اساس احکام صادره و به میزان کارکرد پرسنل بر طبق قانون کار، آیین نامه های داخلی و دستورالعمل های صادر شده به شاغلین مشمول صندوق بازنشستگی و شاغلین مشمول تأمین اجتماعی دستمزد و مزایا پرداخت می شود و همچنین مستمری بازنشستگان مجتمع مس، محاسبه و پرداخت می شود.

مهندس حسینی ادامه داد: از وظایف دیگر در این واحد بررسی و ثبت حق بیمه و مالیات کسرشده از حقوق پرسنل است که تا پایان ماه بعد فرصت داریم در سامانه های دارایی و سازمان تأمین اجتماعی ثبت کنیم در این راستا رعایت الزامات قانونی و پاسخگویی به نهادهای نظارتی به ویژه اداره امور مالیاتی، سازمان تأمین اجتماعی و دادگستری از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه در واقع به روز بودن با آرای صادره از سوی مراجع قانونی و نظارتی منجر به جلوگیری از تضییع حق و حقوق کارکنان می شود تصریح کرد: همکاران ما با تهیه لوایح دفاعیه در هیئت های حل اختلاف باعث احقاق حقوق شرکت مس، سهامداران و پرسنل می شوند.

مهندس حسینی گفت: علاوه بر انجام فعالیت های ذکر شده، ارزیابی، بررسی و محاسبه سنوات پایان کار پرسنلی که به بازنشستگی نائل می شوند در این واحد انجام می شود .                

 

*** حسابداری اموال و انبار هم بخشی از سازمان امور مالی مجتمع مس سرچشمه است

مهندس محمد عرب نژاد سرپرست واحد حسابداری انبار متولد 57 است که از سال 80 در مجتمع مس سرچشمه مشغول به کار شد و تا سال 96 در واحد حسابداری اموال فعالیت داشته  و از سال 96 تا کنون در سمت سرپرست حسابداری انبارهای مجتمع مس سرچشمه مشغول است.

وی از فعالیت های در حوزه کاری خودش توضیح می دهد که: در حوزه حسابداری اموال و انبار در راستای نگهداری حساب و حفاظت از دارایی های شرکت و اموال شرکت فعالیت می شود و همچنین پاسخگویی به سازمان ها و نهادهای ذیربط هم از وظایف این نهاد است.

مهندس عرب نژاد از فعالیت هایی که در حوزه حسابداری اموال و انبار انجام می شود را خرید کلیه اموال و دارایی های شرکت برشمرد که طبق آیین نامه معاملات شرکت و بعضاً مصوبه هیئت مدیره از طریق واحدهای زیربط تحت عنوان شرکت خدمات بازرگانی به عنوان کارگزار شرکت ملی صنایع مس ایران انجام می شود.

وی ادامه داد: در این واحد همچنین خریدهای محلی از طریق امور انبارها و سفارشات و شرکت تعاونی مصرف کارکنان انجام می شود که شرکت مس خریدهایی که انجام می دهد تحت عنوان خریدهای داخلی، خارجی و ساخت قطعات است.

سرپرست واحد حسابداری اموال و انبار مجتمع مس سرچشمه یکی دیگر از فعالیت های این واحد را ثبت اسناد حسابداری مربوط به این خرید ها دانست و افزود: کنترل هایی که باید انجام شود یکی اینکه باید اسناد مثبته خرید کنترل شوند و در مورد  خرید خارجی هم باید کنترل نرخ ارز و اعتبار اسنادی را داشته باشیم و کنترل مجوزهای خرید و کنترل مجوز کمیسیون معاملات بر روی اسناد انجام و در سیستم حسابداری ثبت می شود.

وی ادامه داد: این ثبت ها در زیرسیستمی به نام سیستم مدیریت کالا انجام می شود و نهایتاً پرداخت مطالبات فروشندگان از طریق حسابداری انبار انجام می شود و برخی از گزارش ها مثل گزارشات فصلی هر 3 ماه یکبار توسط این واحد انجام می شود.

مهندس عرب نژاد در مجموع شرح وظایف حسابداری اموال امور مالی مجتمع مس سرچشمه را اینچنین بیان کرد: ثبت و نگهداری دارایی های خریداری شده که به عنوان دارایی های ثابت و دارایی های در جریان تکمیل هستند انجام می شود نهایتا در پایان هر ماه اسناد استهلاک به عنوان مستهک کردن دارایی ها صادر می شود که با توجه به تفکیک دارایی ها در گروه دارایی های زمین و ساختمان، ماشین آلات و ... سند صادر می شود.

وی انبارگردانی را از دیگر وظایف این واحد حسابداری عنوان و تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف حسابدرای اموال، انبارگردانی در طی سال و پایان سال است و در بحث اموال، کلیه دارایی های شرکت و کلیه پرسنل تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

کلیدی بودن این شغل و اگر روزی حذف شود آیا تبعاتی هم دارد؟

مهندس عرب نژاد با اشاره به اینکه کلیه فعالیت های حسابدرای اموال و انبار در راستای نگهداری حساب و حفاظت فیزیکی اموال و دارایی هاست همچنین پوشش بیمه ای دارایی های فیزیکی و پرسنلی را هم شامل می شود لذا اگر هر اتفاقی برای پرسنل و دارایی ها بیفتد و بیمه نباشند خسارت جبران ناپذیری متوجه همه ذینفعان و شرکت مس می شود.

روابط‌‌عمومي مجتمع مس سرچشمه

 

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: