کد خبر: 335/ ١٤:٢٥ - شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 335
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
مشاغل كليدي
آشنايي با شغل عمليات معدن در مجتمع مس سرچشمه
 
کارگری در معدن طبق نظرسنجی ها در صدر سخت ترین و زیان آور ترین شغل های دنیا به شمار می آید. شغل های سخت و زیان اور هم طبق قانون کار در هرکشور، شرایط خاصی را شامل می شود تا به نوعی سختی های این شغل ها را جبران کند.

سَرِ خط...

سخت ترین و زیان آورترین شغل. این شاید بهترین تعبیر برای شغلی باشد که از قدیم، با شرایط خاص و عجیب و غریبش بین عامه مردم شناخته شده:«کار در معدن». با کلاهی ایمنی بر سر، رویی به رنگ خاک و دود و دستانی که هرروز پینه هایش بزرگ تر از قبل می شود. شغلی که علاوه بر شرایط سخت کاری و دستمزد، جانت را هم به بازی می گیرد تا مگر از اعماق زمین، ارمغانی برای آن بالا بیاوری و استخراجی کنی که قیمت دارد.

یک شغل سخت و زیان آور

کارگری در معدن طبق  نظرسنجی ها در صدر سخت ترین و زیان آور ترین شغل های دنیا به شمار می آید. شغل های سخت و زیان اور هم طبق قانون کار در هرکشور، شرایط خاصی را شامل می شود تا به نوعی سختی های این شغل ها را جبران کند.

در قانون کار ایران و در تعریف شغلهای سخت و زیان آور آمده است:«کارهای‌ سخت‌ و زیان‌ آور کارهایی‌ است‌ که‌ در آنها عوامل‌ فیزیکی‌، شیمیایی‌، مکانیکی‌ و بیولوژیکی‌ محیط‌ کار غیر استاندارد بوده‌ که‌ در اثر اشتغال‌ کارگر تنشی‌ به‌ مراتب‌ بالاتر از ظرفیت‌های‌ طبیعی‌ (جسمی‌ و روانی‌) در وی‌ ایجاد می‌گردد که‌ نتیجه‌ آن‌ بیماری‌ شغلی‌ و عوارض‌ ناشی‌ از آن‌ می‌باشد. » و بعد این مشاغل را تعریف می کندکه در صدر آنها کار در معدن را می شود دید:« کار در معادن‌ اعم‌ از تحت‌ الارضی‌ یا سطح‌ الارضی‌ که‌ ایجاب‌ می‌نماید کارگران‌ در تونل‌ها و راهروهای‌ سر پوشیده‌ به‌ استخراج‌ بپردازند.کار استخراج‌ شامل‌ جدا کردن‌ یا منفجر ساختن‌ مواد از سطح‌ کار، حمل‌ مواد عملیات‌ مربوط‌ به‌ انفجار، اداره‌ تأسیسات‌ آب‌ و برق‌ در داخل‌ معدن‌ و به‌ طور کلی‌ هر گونه‌ مباشرت‌ و نظارتی‌ که‌ ایجاب‌ نماید کارگر در تونل‌ها، راهروها یا میله‌های‌ معدن‌ انجام‌ وظیفه‌ نماید، می‌باشد.»

معدن مس سرچشمه به عنوان بزرگترين معدن روباز مس در جهان از معادن عظيم دنيا است كه نقش موثري در رونق اقتصادي و توليد در كشور ايفا مي كند و در اين بين اشتغال در اين معدن اگر چه مي تواند مخاطرات زيادي را با خود به همراه داشته باشد اما با تلاش فراوان بخش ايمني كمترين حادثه را در اين معدن شاهد هستيم.

اشتغال 400 نيروي انساني در بخش معدن مس سرچشمه

با توجه به اينكه معدن نقطه شروع معدنكاري مي باشد به هر حال اگر توليدي انجام نشود كليه فعاليتهاي معدني بعد از معدن معني پيدا نمي كند و اينگونه بايد گفت كه عملاً توليد محصولات مس كاتد،، آند و ... در مجتمع مس سرچشمه متوقف خواهد  شد.

توليد كل مجتمع مس سرچشمه از واحد عمليات معدن شروع مي شود به عبارتي ديگر اگر خوراكي به تغليظ ارسال نشود عملاً كليه فعاليتهاي معدني متوقف مي گردد.

معدن مس سرچشمه در محدوده اي به وسعت پنج كيلومتر در پنج كيلومتر قرار دارد كه در طول هر ساعت 180 كاميون معدني در اين محدوده نسبتا كوچك تردد مي كنند و با توجه به بار ترافيكي 24 ساعته كاميونهاي معدني، خطراتي مي تواند با خود به همراه داشته باشد از جمله تصادف، سر خوردن روي جاده ها در زمان برف و باران، پرت شدن از پله زمان انفجار، سر و صدا و ... كه همه اين موارد در بخش عمليات معدن در اين مجتمع پيگيري، رصدو جلوگيري مي شود.

عمليات معدن با توجه به تعداد زياد نيروي انساني و بار ترافيكي زياد و خطرات زمان انفجار مشكلات خاص خود را دارد و بي ربط نيست اگر بگوئيم يكي از دشوارترين بخش هاي مجتمع مس به شمار مي رود.

واحد عمليات معدن از پنج قسمت توليد مواد ناريه،، حفاري، انفجار، حمل و بارگيري و واحد عمليات صحرايي تشكيل شده كه حدود 410 نفر پرسنل در اين واحدها مشغول به كار هستند كه اهم وظايف آن اجراي برنامه طراحي معدن كه از سمت واحد مهندسي معدن به آن ابلاغ مي شود مي باشد.

بارگيري توسط شاولهاي الكتريكي كه چهار نوع شامل شاولهاي P&Hشاولهاي 1900 كه هشت عدد مي باشند و دو دستگاه شاول P&H2100و شاولهاي تيزه هستند صورت مي گيرد، حمل نيز منحصرا توسط كاميونهاي حمل مواد معدني يا بلاز انجام مي شود كه اين كاميونها با ظرفيت 136 تن و 240 تني است.

فعاليتهاي عمليات معدن به صورت شيفت 24 ساعته و در طول شبانه روز انجام مي گيرد و در طول روز حدود 100 هزار تن ماده معذني يا خوراك تغليظ توسط اين واحد تامين مي شود، همچنين 150 هزار تن باطله برداري به سمت دامپ ها صورت مي گيرد.

محمد ايران نژاد 21 سال است كه سابقه كار در مجتمع مس سرچشمه دارد و اكنون رئيس عمليات معدن مجتمع است كه در معرفي واحد كاري خود مي گويد: هر واحدي با توجه به گستردگي كاري كه دارد فعاليتهاي مختلفي را در طول 24 ساعت بر عهده دارد به طور مثال با جرات مي توانم بگويم كارخانه مواد ناريه تنها كارخانه اي در كشور است كه منحصرا در اختيار مجتمع مس سرچشمه است و آنفو اميلي و امولانت تهيه مي كند كه در بخش هاي مختلف جهت انفجار مواد معدني استفاده مي شود.

وي مي گويد: ما سرخط توليد هستيم يعني به عبارتي اگر ما نباشيم توليدي انجام نشده و هيچگونه استخراج و توليدي صورت نمي گيرد.

ايران نژاد به اين نكته اشاره مي كند كه: عمليات معدن مسئول اجراي برنامه توليدي از بخش مهندسي معدن مي باشد يعني طرح استخراج روزانه، ماهانه، كوتاه مدت وبلندمدت از سمت مهندسي معدن به ما ديكته شده و ما مسئول اجراي كامل طرح هستيم.

21 سال كار در مجتمع رئيس عمليات معدن مجتمع مس سرچشمه را آبديده و باتحربه و البته دغدغه مند كرده است، خود را مكلف به حفظ سرمايه هاي عظيم اين معدن براي نسل هاي آينده مي داند و با اين نكته مهم سخنش را به پايان مي  برد: يكي از وظايفي كه بخش عمليات معدن دارد صيانت از معدن است. يعني اينكه بايد طوري كار كنيم كه اين معدن حفظ شود و ذخاير خوبي براي نسل هاي آينده باقي بگذاريم.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: