کد خبر: 75/ ٠٧:٣٤ - چهارشنبه ١٦ مرداد ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 75
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار, خارجي
گلنکور معدن عظیم مس و کبالت خود در کنگو را تعطیل می کند
 
شرکت گلنکور در حال برنامه ریزی برای متوقف کردن تولید در یکی از بزرگترین معادن کبالت جهان می باشد چون قیمتهای این فلز مورد استفاده در باتریها سقوط کرده و هزینه های این پروژه افزایش یافته اند.

به گفته یک منبع آشنا، انتظار می رود که اعلامیه متوقف کردن تولید در معدن موتاندای گلنکور در جمهوری دموکراتیک کنگو روز چهارشنبه زمانی که این شرکت با انتشار نتایج نیمه نخست سال جاری مسائل مربوط به معادن اصلی مس و کبالت خود در آفریقا را مطرح می کند در دسترس رسانه ها قرار گیرد. این عقب نشینی ای دیگر از سوی گلنکور به شمار می رود، که درگیر مسائل عملیاتی، چالشهای حقوقی و مناقشه ای با دولت کنگو بر سر یک قانون معدنکاری جدید بوده است. به گفته این منبع آشنا که خواست نامش به علت علنی نشدن برنامه های شرکت فاش نشود موتاندا تولیدش را در پایان سال جاری متوقف خواهد کرد و تحت عملیات موسوم به مراقبت و نگهداری قرار خواهد گرفت. از قبل انتظار می رفت که این معدن امسال تولید مس خود را به نصف رقم پیش بینی شده تقلیل دهد چون به استخراج سنگهایی با ترکیب پیچیده پرداخته بود که باعث افزایش هزینه ها می شد. فاینشنال تایمز پیشتر گزارش از برنامه های گلنکور برای توقف تولید این معدن داده بود. گلنکور طی نامه ای خطاب به کارکنان شرکت در این معدن نوشت،"این معدن دیگر از لحاظ اقتصادی در بلند مدت مقرون به صرفه نخواهد بود."

سودهای آینده

با وجود اینکه مس و کبالت آفریقا بخش کوچکی از تجارت کلی گلنکور می باشد، به عنوان منبعی اصلی برای سودهای آینده این شرکت تلقی می شود. این شرکت رتبه بزرگترین تولید کننده کبالت جهان را به خود اختصاص داده است و سرمایه گزاران امیدوار بوده اند که گلنکور از موقعیت رونق تقاضا برای اتومبیلهای الکتریکی و باتریهای برقی بیشترین بهره برداری را داشته باشد. موتاندا سال گذشته 27300 تن کبالت، بیش از نیمی از کل تولید گلنکور، و 199 هزار تن مس به عمل آورد. تصمیم به توقف تولید در معدن موتاندا نشان می دهد که چه سریع کبالت از یک دارایی پر طرفدار به فلزی پر دردسر تبدیل شده است. قیمت این فلز پس از چهار برابر شدن در دو سال، به پایین ترین سطح از 2016 به بعد تنزل یافت چون منابع جدیدی از این فلز وارد بازار شده اند. این افت قیمت، با وجود دسترسی گلنکور به چند معامله فروش تأمینی، این شرکت را به مخمصه انداخته است. این شرکت هفته گذشته گفت که از زیان غیر نقدی 350 میلیون دلاری ای در بخش تجارت کبالت خود گزارش خواهد داد ، کبالتی که استخراج شده اما به فروش نرسیده است. گلنکور همچنین احتمال دارد از تولید پایین تر واحد کلیدی کاتانگای خود در کنگو خبر بدهد. مدیر عامل بیلیونر گلنکور، ایوان گلاسنبرگ، گفته است کاتانگا مطابق با انتظارات پیش نرفته است و یک برنامه برگشت به زودی اعلام خواهد شد. کاتانگا در طول سال گذشته با یک رشته عقب نشینی ها روبرو بوده است. دهها معدنکار غیر قانونی در یک لغزش زمین در این معدن وسیع روباز در ماه جولای کشته شدند. این شرکت در آوریل گفت احتمالاً به اهداف تعیین شده تولید مس و کبالت خود در سال جاری دست نخواهد یافت. این شرکت مجبور شد در ماه نوامبر پس از کشف تشعشعاتی در سنگ معدن فروشهای کبالت را متوقف کند.

Mining.com:منبع

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: